herofis LIJI
herofis LIJI
Tuyap reklam herofis LIJI abt
Home Haberler Metal Sektörünün İhracat Yıldızları Ödüllerini Aldı

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) ilk bin ihracatçı listesinde yer alan İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) üyesi 75 başarılı firma ödüllendirildi.

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB), 2014 yılında yaptıkları toplam 9.5 milyar dolarlık ihracat ile Türkiye İhracatçıları Meclisi’nin (TİM) ilk 1000 listesinde yer alan 75 başarılı üyesini ödüllendirdi. Vestel, Kibar Dış Ticaret, Ekom Eczacıbaşı, Sarkuysan ve Borusan’ın da ödüllerini aldığı gecede Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Veysel Parlak,  TİM Başkan Vekili Tahsin Öztiryaki, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan da katılarak başarılı firmalara ödül verdiler.

Törenin açılış konuşmasını yapan İDDMİB Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Mertöz, demir çelik, alüminyum, bakırdan mamul eşyalar, döküm, el aletleri gibi birçok alanı bünyesinde barındıran ve 2014’te 9,5 milyar dolarlık ihracatı gerçekleştiren firmalara teşekkür etti. Mertöz, tüm dünyada yaşanan olumsuz gelişmelerin etkisini, ihracatı ayakta tutarak ve geliştirerek bertaraf edebileceklerini söyledi. İSO Başkanı Erdal Bahçıvan ise sanayici kültürüne sahip ailelerin çocuklarının dede baba işlerini yapmaktan uzaklaşmasının üzüntü verici olduğunu söyledi.

TİM Başkan Vekili Tahsin Öztiryaki ise 3-5 Aralık tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen İnovasyon Haftası’nı 50 bin kişinin izlediğini hatırlatarak, “Etkinlikte ayrıca Türkiye’nin inovasyon şampiyonlarını belirlediğimiz İnovalig’in bu sene ikincisini gerçekleştirdik. Geçen sene olduğu gibi bu sene de Türkiye’nin İnovasyon Şampiyonları ödüllerini Sayın Cumhurbaşkanımızın elinden aldılar. Şimdiden demir ve demir dışı metaller sektöründeki tüm firmalarımızı 2016 İnovaLİG’e başvurmaya davet ediyorum” dedi.

İhracatın artırılması için birçok projeyi hayata geçirdiklerini belirten Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Veysel Parlak, Turquality, Fuar ve Yeni Pazar destekleri ile ihracatçının dünya ile rekabette elini güçlendirmeye çalıştıklarını söyledi. Dünyadaki karışıklıklar nedeniyle 2015 yılında hayata geçiremedikleri Türkiye Ticaret Merkezlerine de değinen Parlak, “2016 yılında en az 5 tane merkezi önde gelen hedef pazar ülkelerde açacaklarını bildirdi.

Açış konuşmalarının ardından TİM’in ilk 1000 listesine geren üyelere ödülleri verildi. Listenin 4. sırasında yer alan Vestel Dış Ticaret A.Ş, ve 5. ci sırasında yer alan Kibar Dış Ticaret A.Ş, Ekom Eczacıbaşı Dış ticaret A.Ş. (25), Sarkuysan Elektrolitik Bakır Sanayi ve Ticaret A.Ş, (31) ve Borusan Mannesmann Boru Sanayi ve Ticaret A.Ş (38) ile diğer firmaların ödüllerini Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Veysel Parlak, TİM Başkan Vekili Tahsin Öztiryaki, İDDMİB Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Mertöz ve İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan birlikte verdiler.iddmiblogo_TIM_YENI_LOGO

pimapen ArtWin doper
pimapen ArtWin (120x120)Tr doper
pimapen ArtWin (120x120)Tr doper
Translate »