herofis LIJI
herofis LIJI
Tuyap reklam herofis LIJI abt
Home Haberler Ofis’ten Tarihsel Kimliğe Güncel Yorum: Bell Evi

İç Mimar Yasemin Arpaç ve İç Mimar Sabahattin Emir liderliğindeki Ofist tarafından 100 yıllık tarihi kimliğine sadık kalınarak modern ve kullanıcı odaklı bir tasarım anlayışıyla yorumlanan İstanbul Gümüşsuyu’ndaki Bell House, İngiliz evsahibinin yaşam tarzını ve kültürünü yansıtan detaylarıyla dikkat çekiyor.  

 

Ele aldığı tüm projeleri, içerisinde bulundukları zaman ve mekan çerçevesinde değerlendirip yaratıcı çözümler geliştiren ve iç mimariye ‘dekore etme’nin çok ötesinde, strüktürel ve mimari açıdan yaklaşan İç Mimar Yasemin Arpaç ve İç Mimar Sabahattin Emir ortaklığındaki Ofist tarafından İstanbul Gümüşsuyu’ndaki 100 yıllık bir apartmanda tasarlanan Bell House, geçmişin izlerini taşıyan detaylara sadık kalınarak modern ve kullanıcı odaklı bir tasarım anlayışla kurgulanmış.

 

Yapının tarihsel dokusunu ve orjinal kimliğini ortaya çıkartarak, evsahibinin ihtiyaçlarına ve günümüz şartlarındaki yaşantısına uygun hale getirmek düşüncesiyle ele alınan Bell House’un tasarım kurgusundaki ayrıntılarda ev sahibinin İngiliz olması belirleyici bir unsur olmuş. Zamanla değişerek orjinalliğini kaybeden ahşap doğramaların yerine kullanılan plastik pencereler ile orjinal döküm radyatörlerin yerine kullanılan panel radyatörler, aslına uygun malzemelerle değiştirilerek eski kimliğine uygun bir hale getirilmiş. Atıl durumdaki ahşap rabıtalar ise dönemin özelliğini kaybetmeyecek şekilde dikkatlice elden geçirilmiş. Ev sahibinin, Bell House’u alma sebebi olan, zaman içerisinde dökülerek zarar görmüş duvarlardaki alçı süslemeler ise özelliğini yitirmemiş kısımlarından kalıp alınarak tamamlanmış.

 

Bell House’u tasarlarken, ev sahibinin “Bir şeyi beğeniyorsam ve onun doğruluğundan şüphem yoksa, tasarımın genelinde kullanmalıyım” mantığından yola çıkan Ofist ekibi, iç mekandaki tüm ahşap dolaplarda aynı göbek çıta detayı kullanılarak beyaza boyatmış. Aynı mantıkla banyolar dahil evin tamamında kullanımı ihtiyaca göre şekillenen tekli, üçlü ve altılı sarkıt aydınlatmalara yer verilmiş. Bell House’un genelinde benzer bir yaklaşım gözetilerek ülkemizdeki hamam, mezarlıklar ve eski İstanbul apartmanlarında sıkça kullanılan Marmara mermerine en doğal haliyle yer verilmiş.1476268637_yasemin_arpac__sabahattin_emir

 

Kullanıcının kültür ve ihtiyaçlarına uygun tasarım yapmayı hedefleyen Ofist, mevcut küçük mutfağa ek olarak salon salomanje’nin antre karşısındaki odasını büyük bir mutfak için ayırmış. Her iki mutfağa da İngiliz tarzı yemek pişirme alışkanlıkları doğrultusunda fırın tepsilerinin yıkanabileceği büyük mermer evyelerle kuzine yerleştirilmiş. Duvar süslemelerinin arka planda kalmaması için mutfak üst dolabı ve raf gibi üniteler yerleştirilmekten kaçınılmış.

 

Orjinalliğini çoktan yitirmiş olan banyolarda, yeni ve modern bir tasarım ile hareket edilmiş ve belli bir kotun altındaki kısımlar corian ile şekillendirilerek küvet, duş, lavabo, zemin yüzeyi ve tezgahlar oluşturulmuş. Kalan yüzeylerde ise mermer ve doğal taş kullanımına ağırlık verilmiş. Tüm kapıların aslına uygun şekilde yenilendiği Bell House’da, yatak odaları ve banyolar haricinde kapı kanatları olmadan yalnızca kapı kasaları kullanılmış. Bu şekilde dışarıdan gelen ışığın kesintiye uğramaması sağlanarak beyaz boyalı ahşap ve duvar yüzeylerin ön plana çıkması ve ev içinde aydınlık bir atmosferin oluşturulması hedeflenmiş.

 

Tasarımın temel detaylarında kullanılan evin orjinal kimliğine geri dönme fikri, ev sahibinin Türkiye’den ve dünyanın farklı ülkelerinden topladığı antika mobilya ve tablolarla bir araya gelerek Bell House’un kendine has iç mekan tasarımının oluşmasında büyük rol oynamış.

1476269149_09__custom_

 

OFİST Hakkında:

2004 yılında iç mimar ve tasarımcı, Yasemin Arpaç ve Sabahattin Emir tarafından Tünel, Pera’da kurulan, 2013 yılından bu yana da çalışmalarını Karaköy’deki ofisinde sürdüren Ofist, İstanbul gibi, üzerinde yeşertip yaşattığı tüm kültürlerin derin izlerini hala tüm meydan, sokak, bina ve insanlarında görebildiğimiz bir şehirde yaşamanın getirdiği zenginliğin ve aynı zamanda da sorumlulukların farkında olarak tasarım yapıyor.

Sorunun (ihtiyacın) tanımlanmasından, ürünün (mekanın) kullanım ömrünün sonuna kadar geçen zaman Ofist için bir süreci ifade eder ve bu süreç bir bütün olarak algılanmalıdır. Ofist bu sürecin, önemli bir parçası da olsa, sadece bir ‘parçası’ olduğunu düşünüyor.

İşini, profesyonelleşmenin getirdiği yabancılaşma tuzağına düşmeden yapmak için çabalayan Ofist, her projenin kendine özgü koşulları ve doğruları olduğuna inanıyor; yeri geldiğinde kullanmak üzere önceden hazırlanmış çözüm kalıplarına başvurmuyor.

Projeleri içinde bulundukları zaman ve mekanlara ait çözümler üretmek amacıyla ele alan Ofist konut, showroom, mağaza, fuar standı, kafe, restoran, bar, sinema, otel, ofis iç mekanları ve ürün tasarımları gibi farklı sektörlerden projeler üzerinde çalışıyor.

2005 Interior Design Turkey yarışmasında, “Sosyal Aktivite Mekanları” ve “Alışveriş Mekanları” kategorilerinde iki ayrı projesi ile birincilik ve ikincilik ödülleri bulunan Ofist, Karaköy Loft projesi ile “Annual Residential Space Award” kategorisinde 2015 Modern Decoration International Media Award ödülünü aldı ve WIN Awards 2015’te “Residential Interiors” kategorisinde finalist oldu. Ofist’in

Y Evi projesi ise dünyanın en çok tıklanan mimarlık ve tasarım portali olan Archilovers’da 2015 yılı boyunca yayınlanan 50 bin proje içinde en sevilen projelerden biri seçilerek “Best on Archilovers 2015” ödülünü almaya hak kazandı.

Ofist’in son dönemde medyada en çok ilgi gören işlerinden biri olan ve Alman GQ dergisi tarafından “Rüya Ev” olarak nitelendirilen Karaköy Loft, farklı ülkelerin tasarım ve mimarlık yayınlarından 40’a yakın dergide ve 100’ün üzerinde portalde yer alarak tüm dünyada tasarım fenomeni haline geldi. Karaköy Loft, ayrıca Alman Gestalten yayınevi tarafından hazırlanan “Kitchen Living”, İsviçreli Braun Publishing’in yayınladığı “Concrete-Pure. Strong. Suprising”, İspanyol Loft Publications tarafından yayınlanan “Apartments, Lofts and Penthouses”, Artpower Culture Development Co., Ltd. Yayını “Loft Residences” ve BySpace International Press Publishing tarafından yayınlanan “International Interior Design&Decoration” kitaplarında da kendine yer buldu.

pimapen ArtWin doper
pimapen ArtWin (120x120)Tr doper
pimapen ArtWin (120x120)Tr doper
Translate »