Home Haberler VIII. İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali

 TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin bu yıl sekizincisini düzenlediği “İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali” programı dahilindeki film gösterimleri 13-17 Ekim 2014 tarihlerinde arasında gerçekleşecek.

 Mimarlar Odası mimarlık kültürünün gelişmesi, tarihi mirasın korunması ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesi için toplum yararına yoğun bir çalışma sürdürmektedir. Bu çalışmalara yeni bir boyut kazandırmak amacı ile 2007 yılından bu yana, “İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali” adı altında bir organizasyonu yaşama geçirmektedir.

Bu festival, tüm dünyada, her yıl ekim ayının ilk pazartesi günü, Uluslararası Mimarlar Birliği’nin (UIA) üyesi 1.400.000 mimar tarafından aynı anda kutlanan  “Dünya Mimarlık Günü” nedeniyle Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nce gerçekleştirilen “Mimarlık ve Kent Şenliği” etkinlikleri kapsamında programlanmaktadır.

Festival, “mimarlık ve kent” odağında üretilmiş filmleri desteklemeyi, yeni yapımları özendirmeyi, beğeni kazanmış filmleri seyirci ile buluşturmanın yanı sıra konuyla ilgili mimar, yönetmen ve uzmanların etkinlik kapsamında İstanbul’da buluşmalarına ortam hazırlayarak, ülkemizi ve mimarlık ortamımızı geniş kesimlere tanıtmayı öngörmektedir.

Mimarlar Odası, cumhuriyet, demokrasi ve emek tarihimizin önemli kamusal alanlarından biri olan Taksim Meydanı’nın meydan özelliğinin ortadan kaldırılarak; Gezi Parkı’na AVM yapılmasına ve ortak belleğimizi yok etme girişimine karşı mücadele eden Taksim Dayanışması Sekreterliğini üstlenen meslek odalarından birisi olarak, Gezi Direnişi’nin birinci yılında yapılacak bu festivali, bu direniş sırasında kaybettiğimiz ülkemizin güzel insanlarına ve tüm direnenlere adama kararı almıştır.

İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali’nin yarışma bölümüne bu yıl Almanya, Fransa, Hollanda, İran, İtalya, Kolombiya, Rusya, Sırbistan ve Türkiye’den 59 yönetmen, 49 film ile katılmışlardır. Seçici kurul tarafından hazırlanan seçki, festival süresince yarışma bölümünden 23, özel gösterim bölümünden 4 olmak üzere toplam 27 belgesel ve animasyon film,  İstanbul’un iki yakasında dört ayrı salonda, seyircisiyle buluşacak.

Gösterim merkezleri:

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi (Karaköy)

Nazım Hikmet Kültür Merkezi (Kadıköy)

Galata Derneği (Karaköy)

Avusturya Hastanesi (Karaköy)

 

Yarışmada dereceye giren filmler 18.10.2014’de Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nde yapılacak olan ödül töreninde açıklanacaktır.

Translate »