Home Haberler ASMAZ Ahşap’dan Yapısal Masif Ahşap KVH

ASMAZ Ahşap Karkas Yapılar, iğne yapraklı ağaçlardan elde edilen KVH ürünlerin satışlarına başladı.

Yapısal masif ahşap, günümüzün modern ahşap karkas yapılarında kullanılan, sertifikalı, mühendislik özellikleri olan ahşap yapı malzemesidir. Yapısal masif ahşap, bir başka adıyla masif yapı kerestesi, geliştirmiş mekanik özellikleri standartlarla belirlenmiş, yüksek teknoloji ürünü yapısal özelliklere sahiptir. Yapısal ahşap, sürdürülebilir ormancılık ilkesine göre işletilen, Avrupa ormanlarındaki iğne yapraklı ağaçlarından üretilmektedir. Almanca Yapısal Masif Ahşap terimlerinin kısaltılmış hali KVH olarak ticari literatüre girmiştir.vb

İğne yapraklı ağaçlardan elde edilen KVH ürünleri, özel teknik fırınlarda %15 nem oranında kurutularak, mukavemet değerlerine göre sınıflandırılır ve finger-joint birleştirme yöntemiyle, biçim ve ölçüleri belli standartlarda üretilir. Ahşabın kimyasal maddeler kullanılmadan, dış etkenlerden korunması için, teknik kurutma gereklidir. Özel teknik kurutma fırınları ağacın çatlak oluşumunu azaltır ve zararlılar için cazip olan ahşabın öz suyunun buharlaştırılarak %15 nem oranına getirir. Böylelikle, bu özel fırınlama sayesinde, yapısal masif ahşapların zararlılara ve mantarlara karşı, kimyasal yönden korunmasına gerek kalmaz.

ASMAZ Ahşap Karkas Yapılar, dört yüzü planyalanmış, dört köşesi pahlanmış olan 13,5 metre uzunluğunda yapısal masif ahşap ürünleri stoklu çalışmakta ve piyasaya sunmaktadır. Fire vermeden üretim yapılabilen, hazır yapısal ahşap profiller ve ahşap ürünler farklı ölçüler ve farklı görsel kalitelerde temin edilmektedir.

ASMAZ Ahşap Karkas Yapılar’ın kullandığı ve satışını yaptığı tüm ahşap ürünler, Avrupa normlarına göre mukavemet sınıflandırılması ve Avrupa sağlamlık sınıflandırma (EN14081) normuna uygundur.

KVH kullanımı aşağıda gösterilen uygulamalarda tercih edilmektedir;
• Kuvvet veya moment etkisi altında şekil değiştirmeyen nitelikte olan taşıyıcı ahşap konstrüksiyonlar, kolonlar, mertekler, kirişler ve karkas yapılar,
• Mimari estetik aranan yapı kısımları,
• Ahşap koruyucu kimyasallar kullanılamayan yapı elemanları,
• Yüksek derecede boyutsal istikrar gerektiren yapı malzemeleri.
Planlama aşamasındaki ve imalata hazır projelerin, C24 mukavemet değerinde, finger-point masif ahşap ürünlerini 13.5 m uzunluğunda hemen teslim edebilecek şekilde tüm mimar, mühendis ve üreticilerin hizmetine sunmaktadır. Detaylı bilgi danışmanlık ve sipariş için aşağıdaki form doldurularak firmaya ulaşılabilir, internet sitesinden faydalanılabilir ya da İstanbul Ofis ve Yalova Fabrika ile iletişim kurulabilir.

logo

 

Translate »