Home Haberler Çelik Sektörü Ur-Ge Projesiyle Kayıpları Telafi Edecek

Türk çelik sektörü, yılın ilk çeyreğini en önemli ihracat pazarları olan Ortadoğu ve Afrika bölgesinde yaşanan olumsuzlukların gölgesinde kapattı. Ancak ilk çeyrekOLYMPUS DIGITAL CAMERAte Ortadoğu Bölgesi’nde yaşanan yüzde 7,8’lik ihracat artışı umut verdi. Çelik İhracatçıları Birliği verilerine göre, çelik mamulleri ihracatı yılın ilk çeyreğinde miktar bazında yüzde 8,8 düşüş ile 4,2 milyon ton, değerde ise yüzde 20,2 azalış ile 2,7 milyar dolar olarak gerçekleşti. Ocak-Mart döneminde 2,1 milyon tonluk inşaat çeliği ihraç edildi. Alternatif ihraç pazar arayışlarına odaklanan çelik sektörü, 62 çelik firmasının yer aldığı yeni Ur-Ge takımı ile yaşanan kayıpları telafi etmeyi hedefliyor.

Çelik İhracatçıları Birliği tarafından açıklanan 2015 yılının ilk çeyrek ihracat verilerine göre; Türkiye’nin çelik ihracatı geçen yılın aynı dönemine kıyasla değer bazında yüzde 20,2 düşüş ile 2 milyar 765 milyon dolar olurken, miktar bazında ise yüzde 8,8 azalış ile 4 milyon 207 bin ton olarak gerçekleşti.

Çelik sektörünün direkt ihracatına diğer birliklerin faaliyet alanına giren demir çelik ürünleri  de eklendiğinde Türkiye’nin 2015 Ocak-Mart aylarındaki toplam çelik ihracatı miktar bazında 4,4 milyon ton; değer bazında ise 3 milyar 265 milyon dolara ulaştı.

2015’in ilk üç aylık dönemine ait ihracat rakamlarına bakıldığında; bölgeler bazında liderlik 1 milyon 766 bin tonla Ortadoelik+Ihracatcilari+Birligi+Yonetim+Kurulu+Baskani+Namik+Ekinci+2ğu’nun olurken, bölgeye yapılan ihracatta yüzde 7,8’lik artış yaşandı. Ortadoğu’yu 703 bin tonla Kuzey Amerika ülkeleri, 527 bin tonla Avrupa Birliği,  375 bin tonla Kuzey Afrika ülkeleri ve 345 bin ton ile Orta ve Güney Amerika ülkeleri izledi.

Bu dönemde en çok ihraç edilen ürünler; 2 milyon 62 bin tonla inşaat çeliği, 450 bin to nla boru, 410 bin tonla profil ve 334 bin tonla yassı sıcak olarak sıralandı.

Çelik İhracatçıları Birliği verilerine göre; 2015 yılı Mart ayı ihracatı, geçen yılın aynı ayı ile kıyaslandığında miktarda yüzde 0,3 düşüş ile 1,5 milyon ton, değerde yüzde 17,6 azalış ile 966 milyon dolar oldu.

Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci; “Türk çelik sektörü olarak yılın ilk çeyreğini maalesef beklentilerimizin altında kapattık. Ancak diğer sektörlerde olduğu gibi biz de ekonomik ve siyasi olayların gölgesinde kalıyor ve etkileniyoruz. Ortadoğu ve Afrika bizim en önemli ihracat pazarımız. Buralarda yaşanan karışıklıklar tedirginlik oluşturuyor ve dolayısıyla talepler azalıyor. Son olarak Suudi Arabistan’ın Yemen’e askeri müdahalesinin sürmesi de ihracatımızı eksi yönde etkiledi. Aynı zamanda sanayileşmiş ülkelerde ticaret önlemleri de son dönemlerde giderek artıyor. Özellikle Amerika, Kanada ve Güney Amerika ülkelerinin bu yönde ciddi girişimleri söz konusu. Bir yandan da önemli ihracat pazarlarımıza Ukrayna, Rusya ve Çin gibi ülkeler dampingli mal ihraç ediyor. Bütün bunlar bizim ticari faaliyetlerimizi fazlasıyla zorelik+1luyor. Ancak her şeye rağmen pazarlarımızı korumak ve hedeflerimize ulaşmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Örneğin; üretim aşamasında hammadde girdisinden ve üretilen ürün çeşitliliğinin azlığından kaynaklanan yapısal sorunların yanı sıra dünya konjonktüründe görülen yapısal değişimlere ayak uydurmak içinde çalışma içindeyiz” dedi.

Ekinci, “Bununla beraber, alternatif yeni pazar arayışlarımız da devam ediyor. Bunun için 62 firmadan oluşan yeni bir Ur-Ge takımı kurduk. Hatta üye şirketlerimizden gelen talep doğrultusunda bu projedeki firma sayısı 70’e kadar çıkacak gibi görünüyor. Amacımız bir ülkede pazar edinebilmek için oraya güçlü bir ekip ile girmek ve yeni işbirlikleri ile kayıpları telafi etmek. Sistemli hareket ederek verimliliği artıracağımıza ve hedeflerimize ulaşacağımıza inanıyoruz. Aynı zamanda dünyadaki süreçleri de yakından takip ediyor ve bir an evvel dünyadaki siyasi ve ekonomik göstergelerin iyileşmesini bekliyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.

son_logo

Translate »