Home Haberler Çelik Yapıda Otur Depremde Evinden Çıkma!


Marmara Depremi’nin yıl dönümünde deprem kuşağında yer alan Türkiye’de sağlam binalarda oturmanın ve kentsel dönüşümün önemi bir kez daha hatırlatıldı. Depreme karşı dayanıklı bir yapı sistemi olançelik yapı üreticisi Steelife’ın Genel Müdürü Mimar Bülent Aydın, çelik yapı sisteminin esnekliği ve hafifliği ile depreme karşı oldukça güvenli olduğunu kaydetti.


Marmara Depremi’nin yıl dönümünde çelik yapı üreticisi Steelife’ın Genel Müdürü Mimar Bülent Aydın, sağlam binalarda oturmanın önemini ve kentsel dönüşümün bir an önce tamamlanması gerektiğini bir kez daha hatırlattı.
Türkiye’nin ilk hafif çelik sistemle üretilen binasınıkuran, depreme dayanıklı ve ekolojik yapılar üreten Steelife Genel Müdürü Bülent Aydın, hafif çelik yapının esnekliği ve hafifliği sayesinde depremekarşı güvenli bir yapı sistemi olduğunu kaydetti. Aydın, “Çelik sistem ile üretilmiş binalarda yaşayanlara deprem anında evlerinde kalmalarının çok daha güvenli olduğunu söyleyebiliyoruz” dedi.


Teknolojik altyapı ve yüksek standartlar ile üretilen vebir sanayi ürünü olan çelik binaların kuruldukları günkü dayanıklılığını ömürleri boyunca aynı değerde sürdürdüğünü söyleyen Aydın, çeliğin ahşaptan 21 kata kadar, betonarmedenise 10 kat daha esnek olduğuna dikkat çekti. Çelik yapıların çok hızlı inşa edildiğine de işaret eden Aydın, bu sayede kentsel dönüşüm projeleri için deönemli bir alternatif olduğunu kaydetti.

 

İlk çelik ekolojik evi üretti:
Steelife Genel Müdürü Mimar Bülent Aydın, çelik yapı sisteminin konstrüksiyonunu oluşturan çeliğin yanı sıra kullanılan diğer malzemelerin de geri dönüşümlü olduğuna dikkat çekti. Çelik yapı sisteminin ayrıca yüksek ses ve ısı izolasyonlarına sahip olduğunu kaydeden Aydın, “Geri dönüşümlü malzemeden üretilen ve çevreci olmasıile öne çıkan çelik yapı sistemi, sahip olduğu izolasyon değerleri ile klasik yapı sistemlerine göre çok daha az enerjiye ihtiyaç duyuyor” dedi.
Steelife’ın geçtiğimiz yıl başında kendi enerjisini kendi üreten, minimum karbon salınımlı ekolojik evi de hayata geçirdiğini hatırlatan Bülent Aydın, Ekolojik Ev’in sağladığı izolasyon değerleri ile enerji kayıplarını minimum seviyeye indirdiğini belirtti. Ekolojik Ev’in kendi enerjisini kendisi ürettiğini ve enerjiyi en verimli şekilde kullanarak enerji verimliliği esaslarını en üst düzeyde karşıladığını kaydeden Aydın, “Enerjide dışa bağımlı ülkemizde, yükselen enerji fiyatları ve fosil enerji kaynaklarındaki azalma da göz önüne alındığında, bu tür binaların artması hem sağlığımız ve çevremiz, hemde ülke ekonomimiz açısından çok önem taşımaktadır” dedi.

Translate »