Home Haberler DAIKIN SAKURA PROJESİ, 14 KADIN GİRİŞİMCİ İLE YOLA ÇIKTI!

KOSGEB, KALDER VE DAIKIN İKLİMLENDİRME SEKTÖRÜNE 100 KADIN GİRİŞİMCİ KAZANDIRACAK

Daikin Sakura Projesi 14 kadın girişimci ile yola çıktı !

KOSGEB, KalDer ve Daikin işbirliği ile üniversite mezunu girişimci kadınları kendi işinin patronu yapmak için hayata geçirilen Daikin Sakura Projesi, daha ilk yılında büyük ilgi gördü. 3’üncü yılında 100 kadın girişimciyi işyeri sahibi olarak iklimlendirme sektörüne kazandıracak olan proje, gelen yüzlerce başvuru arasından seçilen 14 kadın girişimci ile yola çıktı.

KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı), KalDer (Türkiye Kalite Derneği)ve iklimlendirme sektörünün öncü markalarından Daikin’in kadın girişimcilere destek olabilmek amacıyla başlattıkları Daikin Sakura Projesi’nin, bu yıl ilk seçmeleri gerçekleşti. Daha ilk yılında büyük bir ilgi gören Daikin Sakura Projesi’ne Türkiye’nin farklı illerinden yüzlerce başvuru geldi. Zorlu bir seçim sürecinin ardından Daikin Sakura Projesi’nin ilk girişimcileri olarak seçilen üniversite mezunu 14 genç kadın, KOSGEB, KalDer ve Daikin’in desteğini yanlarına alarak kariyer yolculuğuna başladı.

NİSAN 2015’TE KENDİ İŞYERLERİNİ AÇACAKLAR

Eğitim ve işyeri desteği sağlayarak üniversite mezunu genç kadınlara girişimci olma fırsatı sunan ve 3 yılda 100 kadına ulaşmayı amaçlayan Daikin Sakura Projesi’ne ilk yılında Türkiye’nin 63 ilin denyaklaşık 350 başvuru geldi. Zorlu bir değerlendirme süreci ve yapılan mülakatların ardından 25 aday, jüri karşısına çıktı. Üniversite mezunu bu girişimci adaylar arasından Daikin Sakura Projesi’nin ilk yılında destek almayı başaran 14 isim şunlar oldu: “Özlem Erginsoy Uruk (Bursa), Alev Aktürk(İstanbul), Melek Demircan (İstanbul), Emine Mira Demir (İstanbul), Alev Karavelioğlu (İstanbul), Melike Gülbahçe (İstanbul), Zehra Erdem (Ankara), EzgiOrhan (İzmir), Seval Yılmaz (İstanbul), Müzeyyen Karagöz (Ankara), Pelin Atak (Ankara),Güleser Çelik (Diyarbakır), Firuze Karaosmanoğlu (İzmir), Özge Küçük (İzmir)”

Eylül ayından itibaren eğitimlere başlayacak olan bu 14 genç girişimci 120 saat sürecek bir girişimcilik eğitimi programına başlayacak.  Başarı ile eğitim sertifikasını almaya hak kazanan girişimci adayları, Daikin Shop’larda yapacakları 15 günlük stajın ardından da, yaşadıkları illerde kendi işyerlerini açarak iklimlendirme sektöründeki yerlerini almaya başlayacak.

GERİ ÖDEMESİZ 30 BİN TL’LİK MALİ DESTEK

Daikin Sakura Projesi kapsamında 3 yılda 100 girişimci kadının KOSGEB’in Girişimcilik Destek Programı’ndan yararlanacağına dikkat çeken KOSGEB Marmara Bölge Müdürü Vekili Onur Alp Yatır, “KalDer ve Daikin tarafından verilecek eğitimlerin sonunda, girişimcilerimiz kurumun toplam 30.000 TL’yi bulan işletme kuruluş,donanım, işletme giderleri ve sabit yatırım desteklerinden geri ödemesiz olarak yararlanacaktır” dedi.  KOSGEB’in ekonomik ve sosyal anlamda son derece hayati işlevleri yerine getiren girişimcilerin desteklenmesi, girişimcilik kültürünün yaygınlaştırılması ve girişimciliği bir kariyer fırsatı olarak sunmak amacıyla çalışmalar yürüttüğünü hatırlatan Yatır, KalDer ve Daikin ile işbirliği yaptıkları Daikin Sakura Projesi’nin bu kapsamda hayata geçirilen önemli birçalışma olduğunu vurguladı.

GİRİŞİMCİKADINLARIMIZ İŞ SAHİBİ STATÜSÜ KAZANACAK

KalDer Yönetim Kurulu Başkanı A. Hamdi Doğan, sürdürülebilir bir kalkınma için kadın yeteneklerinin kazanılması ve fırsat eşitliğinin sağlanması konusuna özel bir önem verdiklerini vurgulayarak, KOSGEB ve Daikin işbirliğiile hayata geçirilen Daikin Sakura Proje’nin bu amaca hizmet ettiğini kaydetti. Daikin Sakura Projesi’nin yalnızca kadın girişimci yetiştirmekle kalmayacağını,iş sahibi kadın statüsü kazandıracağına dikkat çeken Doğan, “Ülkemizdeki kadının iş hayatına katkısını artıracak bu proje, kalkınma çalışmalarına buyönü ile önemli bir doğrudan etki yapacaktır” dedi. Projesinin 3 yıllık dönemde 100 kadının, girişimci geliştirme programından yararlanarak işyeri sahibi olacağını ve örnek girişimciler olarak topluma değer katacağını dile getiren Doğan, bunun sürdürülebilir bir gelecek açısından önemli bir adım olduğunu belirtti.

100’Ü GİRİŞİMCİ 200 KADIN SEKTÖRE KATILACAK

Daikin Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Zeki Özen de, bir sosyal sorumluluk projesi olarak gördükleri Daikin Sakura Projesi ile kadın girişimciliğinin geliştirilmesi konusunda KOSGEB ve KalDer ile yapılabilecek çalışmalara bir örnek oluşturmayı amaçladıklarını da vurguladı. Daikin Sakura Projesi kapsamında kariyerine girişimci olarak başlayacak 100 kadının, işyerlerinde en az bir kadın istihdamı yaratacağına dadikkat çeken Özen, “Böylece Daikin Sakura Projesi ile 3 yıllık bir dönemde,  200 kadına iklimlendirme sektöründe iş olanağı sağlanacak” dedi.

Japon kültüründe yeniden doğuşun yanı sıra sonsuzluğu simgeleyen kiraz ağacı Sakura’dan adını alan bu proje ile kadın girişimciliğinin desteklenmesi konusunda önemli bir adım attıklarını dile getiren Daikin Türkiye Akademi Koordinatörü Neslihan Yeşilyurt da, şunları söyledi: “Projeye daha ilk yılında yüzlerce başvuru gelmiş olmasını, kadın girişimcilerin iş hayatındakiyerlerini alabilmek için gösterdikleri çabanın bir işareti olarak değerlendiriyoruz. Tam da bu nedenle Daikin Sakura Projesi 3 yıllık bir program olarak planlandı. Önümüzdeki yıl bu projeden yararlanan kadın girişimci sayısını 50’ye, 3’üncüyılın sonunda da 100’e çıkarmayı amaçlarken, seçilen girişimci kadınlarımızın öncü bir rol üstlenerek diğer girişimci adaylarını da cesaretlendireceğini düşündük. Üniversitelerin 2 ya da 4 yıllık bölümlerinin herhangi birinden 3 yıl içinde mezun olan kadın girişimci adaylarımıza, şimdiden bir çağrı yapmak istiyorum; önümüzdeki iki yıl içinde Daikin Sakura Projesi’ne başvurun ve kadın girişimciliğinin ülkemizde gelişmesi için yürütülen çalışmaların mutlaka içinde olun.”

Translate »