Home Haberler DEPREME DAYANIKLI YAPILAR İÇİN EN ÖNEMLİ ADIM “SU YALITIMI”

Filli Boya Yalıtım - CapatectSu yalıtımı, suya ve suyun olumsuz etkilerine karşı yapıların ekonomik kullanım ömrünün uzatırken, deprem sonucu yıkılmaların en önemli nedeni olan korozyonu da önlüyor. Yapıların uzun ömürlü ve konforlu olmasını sağlayan su yalıtımı, yapının taşıyıcı kısımlarında yer alan demirlerin paslanmasını ve taşıma kapasitesinin azalmasını da engelleyerek, binanın depreme karşı dayanıklılığını artırıyor.

Binanın dayanıklılığını arttırmak için su yalıtımının en önemli kriter olduğunu belirten Betek Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Gülay Dindoruk, “Binanın sağlam olması için, aşınma ve korozyon gibi binanın ömrünü kısaltan etmenlerin ortadan kaldırılması gerekiyor. Yüzeyleri uygun şekilde korunmayan metal ve metal alaşımlarının bozunmasıyla oluşan korozyon sonucu binalar yıpranıp dayanıklılığını kaybediyor. Bu etkileri azaltmanın yolu ise, binanın yapı elemanlarına değişik şekillerde giren su ve oksijeni uzak tutmaktan geçiyor.” dedi.

deprem_anindan_ilk_goruntuler14009278530_h1161343Yapı elemanlarına etki eden su, yapıya değişik kaynaklardan ulaşabiliyor. Bu kaynaklar; yağmur, zemin suyu ve atmosferdeki su buharı şeklinde olabileceği gibi yoğuşma yolu ile de yapı ile temas edebiliyor.

 

 

Capatect Duvar

Kentsel dönüşüm sürecinin su yalıtımlı binaların sayısını artırmak için çok iyi bir fırsat olduğunu ve bu süreçte kullanılacak malzemelerin binanın ömrünü uzatacağını da sözlerine ekleyen Gülay Dindoruk “Kullanılacak yalıtım malzemelerinin, dünya standartlarında üretilmiş olması oldukça önem taşıyor. İlgili standartlara göre üretilen su yalıtım sistemi ürünlerinin, konusunda profesyonel kişilerce uygulanması, sektörün sağlıklı gelişimi açısından oldukça önemlidir. Su yalıtımı uygulaması teknik bilgi gerektiren bir konudur ve ancak yeterlilik belgesine sahip ustalarca yapılan yalıtımlar istenilen sonucu verir.” dedi.

 

CAPATECT

Translate »