Home Haberler Isı tasarrufu da Enerji Verimliliğinin Geliştirilmesi Programı’na dahil edilmeli

Enerji ve Isı Tasarrufu Derneği (ETADER), Yapısal Reform Eylem Planı’nda yer alan Enerji Verimliliğinin Geliştirilmesi Programı’na destek veriyor ve ısı tasarrufunun da enerji verimliliği konusunun dışında düşünülemeyeceğini belirtiyor.

Geçtiğimiz günlerde Başbakan Sn. Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan 25 maddelik Yapısal Reform Eylem Planı’nın ekonomiye ilişkin ilk 9 maddesi arasında yer alan “Enerji Verimliliğinin Geliştirilmesi Programı”, Enerji ve Isı Tasarrufu Derneği (ETADER) tarafından heyecanla karşılanmıştır. Sn. Davutoğlu’nun bu eylem planı çerçevesinde açıkladığı “Enerji Verimliliği” alanındaki yatırımların destekleneceği açıklaması, Türkiye’nin kanayan yaralarından biri olan enerji ve ısı tasarrufu alanında devlet nezdinde atılmış önemli bir adım olarak görülmektedir.

Tüm dünyada kısıtlı olan enerji kaynaklarının ihtiyaca cevap verememesi nedeniyle ülkeler, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmektedirler. Ancak hem klasik enerji kaynakları hem de yeni teknolojilerle geliştirilen enerji kaynakları için enerji tasarrufu büyük önem taşımaktadır.

Araştırmalara göre, Türkiye’nin enerji yoğunluğu OECD ülkeleri ortalamasının iki katı. Yani bir dolarlık mal veya hizmet üretmek için Türkiye’de OECD ülkelerinde kullanılan enerji miktarının iki katı enerji kullanılıyor.

Tekrar belirtelim ki ETADER olarak, atılan bu adımları büyük bir heyecanla karşılıyor ve önemsiyoruz.

Buna karşın, ısı tasarrufu alanında atılması gereken adımların da ”Enerji Verimliliği” programının olmazsa olmaz bir ana başlığı olduğunu düşünüyoruz. Türkiye’nin bir başka kanayan yarası olan ısı tasarrufu da kamuoyunun gündemine, yine kamu yararına taşınmalıdır.

Türkiye’de harcanan enerjinin yüzde 40’ı konutlarda tüketiliyor. Konutlarda tüketilen enerjinin yüzde 80’i ise ısınma amaçlı kullanılıyor. Dolayısıyla evlerdeki ısı kayıplarının engellenmesi ile önemli oranda enerji ve yakıt tasarrufu sağlanacaktır. Böylece evlerdeki ısı tasarrufu ile hem aile bütçesi hem devlet bütçesi kazanmış olacak.

TASARRUF DOSTU ISINMA YÖNTEMİ TEŞVİK EDİLMELİ

ETADER Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Yavuztürk konuya ilişkinyaptığı açıklamada şunları söyledi;Enerji Verimliliğinin Geliştirilmesi Programı Eylem Planı’na ısınma ile ilgili de enerji tasarrufu yapılabilecek konuların eklenmesinin yararlı olacağını düşünüyoruz. Isı tasarrufunun da programa dahil edilmesi devlet ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır. Konutlarda diğer ısınma yöntemlerine göre daha tasarruflu ve daha temiz doğalgazlı sistemler desteklenmelidir. Türkiye’de ısı tasarrufu bilincinin artırılması konusunda önemli çalışmalara imza atan ETADER olarak, ısı pay ölçer kullanımının, doğru ve çağdaş izolasyon yöntemleri ve tüketici bilincini artırmasıyla Türkiye’deki ısı tasarrufunun da dünya standartlarına taşınacağına inanıyoruz.”ETADER+LOGO

Translate »