Home Haberler Magmadan Elektrik Üretecekler!

İzlanda, aktif volkanik dağlarındaki magmadan elektrik üretmeye hazırlanıyor.

Uzmanlar, projeyi “enerjide devrim” olarak nitelendirirken, jeologlar Türkiye’de de benzer uygulamanın olup olamayacağını değerlendiriyor. Jeolojik konumu ve Jeotermal kaynaklar açısından zengin olan İzlanda, 2009 yılında başlattığı magmadan elektrik üretme projesinde sona doğru yaklaşıyor.

Uzmanlar, ilk aşamada 60 megavatlık elektrik üretecek projenin enerji sektöründe bir ilk olacağını, Türkiye’de de aktif volkanik dağların bulunması nedeniyle, böyle bir projenin uygulanabileceğini belirtti. İzlanda Derin Sondaj Projesi (IDDP) Başjeoloğu Gudmundur Omar Fridleifsson, “Eriyik halde lavların bulunduğu Krafla bölgesinde yaptığımız çalışmalarda amacımız 60 megavatlık üretim yapabilecek bir santral kurmaktı. Ancak, vanalardan birinde yaşanan problem nedeniyle kuyuyu kapatmak ve soğumaya bırakmak zorunda kaldık” dedi.

Proje ekibinin yeni bir kuyu açmaya hazır olduğunu ifade eden Fridleifsson, bu defa Krafla bölgesinde değil ülkenin güneybatısında yer alan Reykjanes’te çalışma yapacaklarını dile getirdi. Fridleifsson, 2015 yılında yeni kazıya ve sonrasında elektrik üretimine başlamayı hedeflediklerini söyledi.

Türkiye’de de tartışılmaya başlandımagma-geothermal-energy-537x405

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Kumral da magmadan elektrik üretilmesine ilişkin gelişmelerin tüm dünyayı ilgilendirdiğini söyledi. İzlanda’nın farklı bir ülke olduğunu ve jeolojik konumu nedeniyle avantajları bulunduğunu anlatan Kumral, “Yeni Zelanda ve İzlanda gibi ülkeler jeotermal kaynaklar konusunda coğrafyaları gereği tecrübeliler. Bu bölgelerde, volkanizmaya bağlı enerji yüksek ve bunlara bağlı termal hareketler de fazla oluyor. Ayrıca diğer ülkelere göre çalışma imkanları da daha fazla” şeklinde konuştu.

Kumral, magmadan enerji üretilmesinin Türkiye’de de tartışılmaya başlandığını belirtti. İzlanda’dan önce ABD, 2007’de Hawaii’de magma kazısı yapmış, ancak elektrik üretim faaliyetinde bulunmamıştı. IDDP kapsamında yapılan çalışmalar sırasında, 2009 yılında Krafla bölgesinde kazı yapan İzlandalı bilim adamları, bölgede bulunan magmadan 36 megavatlık üretim yapılabileceğini açıklamıştı. IDDP proje ortaklığında, İzlandalı şirketler HS Energy Ltd., Reyjkavik Energy ve Landsvirkjun’un yanı sıra, İzlanda Ulusal Enerji Kurumu da yer alıyor.

 

Translate »