herofis LIJI abt abt abt
abt abt
abt abt doper
Home Tedarikçiler bilim & teknoloji 3D teknolojisi ile üretilen ilk otomobil: Strati!

Local Motors isimli firma ise Strati adını verdiği dünyanın ilk 3D basılmış otomobilini yaptı.

3D baskı teknolojileri günbegün etki alanını artırıyor. Yaratıcı insanlar, üç boyutlu yazıcılar ile köpek kulübesinden, ateşli silahlara ve hatta otomobil parçaları üretiyor. Local Motors isimli firma ise Strati adını verdiği dünyanın ilk 3D teknolojisi ile basılmış otomobilini yaptı.1410819196_img20140915214913

Dünyanın ilk 3D basılmış çift kişilik elektrikli otomobili Strati, pili tam dolu olduğunda 195 km mesafe kat edebiliyor ve azami 65 km/s hız yapabiliyor. Local Motors, her bir Strati’nin üretim süreci için yalnızca 45 saat harcıyor. Strati’ler bu yılın sonunda 18 bin ile 30 bin dolar arası fiyatlardan satışa sunulacak.

“Önümüzdeki birkaç ay içerisinde bir otomobili 3B basma sürecini 24 saatin altına düşürmeyi, en sonunda da 10 saatin altında bir sürede otomobil üretmeyi planlıyoruz” diyen Local Motors CEO’su John Rogers ve Stratis’in sürecini, standart otomobillerin üretim süreçleriyle karşılaştırıyor: “Bugün Detroit veya Almanya’da üretilen bir otomobil en fazla 10 saat üretim bandında kalıyor ve bu yüzyıllarca bir gelişim sürecinin ürünü.” diye tanımlıyor.

3D baskı teknolojisiyle elektrikli otomobil yapmak harika bir çevrecilik örneğiyken, otoriteler üretim sürecinin bir hayli enerjiye ihtiyaç duyacağına dikkat çekiyor.

 

Translate »