Home Haberler Çelik İhracatçılar Birliği üyeleri ABD’ye itiraz mektubu yazdı!

ABD’ nin Meksika ve Türkiye menşeli inşaat çeliği ithalatına karşı başlattığı soruşturmaya taraf olan Çelik İhracatçılar Birliği üyeleri, ABD Ticaret Bakanlığı’na bir mektup yazdı…

ABD’nin Meksika ve Türkiye menşeli inşaat çeliği ithalatına karşı başlattığı soruşturmaya taraf olan Çelik İhracatçılar Birliği üyeleri, ABD Ticaret Bakanlığı’na bir mektup yazdı.

Türk çelik ihracatçılarının, ABD’li yerli üreticilerin çeşitli karar verici makamlara yaptığı politik baskılardan duydukları endişeleri dile getirdikleri mektupta, “Dairenizden bu toplantıya sunulmuş olan materyalleri zamansız ve yersiz oldukları gerekçesiyle reddetmesini talep etmekteyiz” denildi.

 

Vergi yüzde 118’e yükselebilir

Türk çelik boru üreticilerine ABD’den kötü haber gelmişti. ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu, Türkiye dahil altı ülkeden yapılan çelik boru ithalatına anti-damping vergisi getirilmesine karar vermişti. Karara göre ABD Ticaret Bakanlığı yuvarlak çelik boru ürünlerinde gümrük vergisini yüzde 118’e kadar yükseltme yetkisini kullanabilecek. Amerikalı çelik şirketleri petrol ve doğalgaz sektöründe kullanılan çelik borularda ithalatın çok yükselmesi üzerine 2013 yılında şikayette bulunmuşlardı. ABD Ticaret Bakanlığı, geçen nisan ayında da Türkiye’den ithal edilen bazı çelik türlerine anti-damping vergisi koymuştu.

 

 

Translate »