herofis LIJI abt abt abt
abt abt
abt abt doper
Home Haberler İnşaat İşsizliğe İlaç Olabilir

TÜİK’in geçen yılın Aralık ayında açıkladığı verilerle son 5 yılın zirvesine çıkan işsizlik oranı, ekonomi çevrelerinde zor bir dönemin habercisi olarak görülürken anahtarın inşaat sektöründe olduğu belirtiliyor.

Şahika Grup Yapı ortaklarından İç Mimar Murat Altuntaş, “İnşaat sektörü 400 ile 500 arasında farklı kalemi besleyen, ekonominin can damarı olan bir sektör. Sanayi ve ihracatın azaldığı bir dönemde ülke ekonomisi geleceğe güçlü bir inşaat sektörü taşıyabilir. Sadece kısa dönemlik planlama yeterli olmaz, uzun vadede düşen iş gücü kalitesini artıracak kalifiye eleman ihtiyacına da acilen çözüm bulunmalı.” dedi.

Şahika Grup Yapı Ortaklarından İç Mimar Murat Altuntaş, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı işsizlik verilerine değinerek, “Ülkemizin inşaat gibi çok önemli bir sektörde ciddi birikimi var. Atılacak doğru adımlarla inşaat, işsizliğe ilaç olabilir” dedi.

Altuntaş, geçen yılın Aralık ayını kapsayan ve yüzde 10,9 oranında açıklanan işsizlik rakamlarının, 3 milyondan fazla kişiyi kapsadığını belirterek, açıklanan veriler içerisinde yer alan gençlerde işsizlik oranının yüzde 19,1 olmasının dikkatle takip edilmesi gerektiğini vurguladı.

Doğrudan ve Dolaylı İstihdamın Adresi İnşaat

Türkiye’nin son yıllarda sağladığı ekonomik istikrarda, inşaat sektörünün çok büyük bir sorumluluk üstlendiğini ve bu sorumluluğu bugüne kadar başarıyla yerine getirdiğini söyleyen Altuntaş, şöyle devam etti: “İnşaat sektörü 400 ile 500 arasında farklı kalemi besleyen, ekonominin can damarı olan bir sektör. Sadece bizim grup bile Beytepe’de inşa ettiği Parktepe konut projesinde 300 civarı kişiye istihdam sağlıyor. Sanayi ve ihracatın azaldığı bir dönemde ülke ekonomisini geleceğe güçlü bir inşaat sektörü taşıyabilir. Ancak sektörde, kalifiye eleman açısından büyük sıkıntı var. Bu noktada kalifiye elemanların yetiştirilerek sektöre kazandırılmasının hem düşen iş gücü kalitesini arttıracağını, hem de bu sayede sektöre katılımı sağlanan genç kardeşlerimizin işsizlik sorununu çözebileceğini düşünüyorum.”

Altuntaş ayrıca, Türkiye’nin 2023 yılında dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisinden biri olmayı hedeflediğini hatırlatarak, “Bu hedefe ulaşabilmenin en önemli arterlerinden biri inşaat sektörü. Bu nedenle sektörde atacağınız kısa ve orta vadeli adımlar çok önemli. İlk etapta doğru bir teşvik uygulamasının inşaat sektörüne rahat bir nefes aldıracağına ve rahatlayan inşaat sektörünün Türkiye’yi şaha kaldıracağına inanıyorum” ifadesini kullandı.logo

Translate »