Home Haberler KABLOLARA UYGULANAN “YANMA TESTLERİ” KAPSAMINDA TÜRKİYE’NİN İLK AKREDİTE EDİLEN ÖZEL KURUMU

Enerji ve telekomünikasyon kabloları sektörünün dünya çapında lideri Prysmian Group’un Türkiye operasyonu olan Prysmian Group Türkiye, kablolara uygulanan “yanma testleri” kapsamında bir ilke daha imza attı. Prysmian Group Türkiye bünyesindeki Malzeme Teknolojileri Deney Laboratuvarı, Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından, TS EN ISO/IEC 17025  “Deney ve Kalibrasyon Laboratuvarlarının Yeterliliği için Genel Şartlar Standardı” akreditasyon sertifikasıyla tescillendi. TÜRKAK tarafından verilen sertifika, Prysmian Group Türkiye laboratuvarında ‘yanma testleri’ konusunda gerçekleştirilecek olan deney sonuçlarının uluslararası geçerliliğe sahip olduğunun simgesi niteliğini taşıyor.

Teknolojideki gelişmeleri yakından izTurk_Prysmian_Ar-Ge_Malzeme_Laboratuvarileyerek geliştirdiği yenilikçi ürünleri ve yatırımlarıyla, 50 yıldır Türkiye’nin endüstrileşme sürecine önemli katkılar yapan Prysmian Group Türkiye, 2012 yılında Türk kablo sektörüne kazandırdığı “Dikkat! Her Kablo Aynı Değildir…” girişimi ile ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Bu girişimin devamı olarak Prysmian Group Türkiye, bünyesindeki donanımlı laboratuvarında gerçekleştirdiği ve kablonun yangın altında performansının ölçüldüğü yanma deneylerinde bulduğu sonuçların doğruluğunu ve güvenilirliğini, Türk Akreditasyon Kurumu’na (TÜRKAK) tescilletti.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Prysmian Group Türkiye Malzeme Teknolojileri Müdürü Alaettin Şenkaya, “Bünyemizdeki laboratuvarımızda gerçekleştirdiğimiz yanma testleri sonuçlarının, Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından verilen sertifika ile teknik yeterliliğimizin  tescillenmesi bizim için gurur verici. Prysmian Group Türkiye olarak, “Dikkat! Her Kablo Aynı Değildir…” girişimimizin devamı niteliği taşıyan bu uygulamaların altında, hem maddi hem de manevi olarak çok büyük bir emek var. 2011 yılından hayata geçirilen “Türkiye’yi Yarınlara Bağlıyoruz…” misyonumuz çerçevesinde çalışmalarımızı somutlaştırdığımız bu adımla amacımız; Türkiye’de kablo sektörünün kalite standartlarını yükseltmek ve Türkiye’nin dünya çapındaki prestijini artırmak” şeklinde konuştu.

Prysmian Group Türkiye, aldığı sertifikayla Türkiye’de bir ilki de gerçekleştirmiş oldu. Türk kablo sektöründe en çok aranan özellik olarak bilinen “yanma testleri” üzerinden geçer not aldığı TS EN ISO/IEC 17025 akreditasyon belgesi, 6 farklı kategoride yapılan zorlu testlerden alınan sonuçların doğrultusunda, 4 yılda bir yenilenmek ve her sene denetlenmek suretiyle bu konuda tek yetkilendirilmiş kuruluş olan Türk Akreditasyon Kurumu (Türkak) tarafından veriliyor. Prysmian Group Türkiye Laboratuvarları yanma testlerini uluslararası standartlara göre “alev iletmeme”, “alev altında işlevini sürdürebilme”, “duman yoğunluğu”, “yandığında zehirli gaz salınımı olmaması” kriterleri üzerinden yapıyor.

TS EN ISO/IEC 17025: “Laboratuvar Akreditasyon Yeterlilik Belgesi” Nedir?

TS EN ISO/IEC 17025, kalite sistemi uyguladıklarını, teknik olarak yeterli olduklarını ve geçerli teknik sonuçları üretebildiklerini göstermek isteyen deney veya kalibrasyon laboratuvarlarının, yerine getirmesi gereken bütün şartları içeriyor.

TS EN ISO/IEC 17025 standardı beraberinde akreditasyon kavramını getirirken, laboratuvar yeterlilikleri akreditasyon kuruluşları tarafından tescilleniyor. Akredite laboratuvar olmanın avantajları arasında, laboratuvar testlerinin ve teknik yeterliliğin güvenilir olduğunun kanıtlanması yer alıyor. Aynı zamanda, laboratuvarın ulusal ve uluslararası anlamda yeterliliğinin resmi olarak tanınması anlamına geliyor. Müşterilere güvenilir deney ve kalibrasyon hizmetlerini belirleme ve seçmede kolay bir yöntem sunarken, akredite laboratuvarlar tarafından düzenlenen rapor ve sertifikalar uluslararası kabul görür.

Prysmian Group Türkiye, 50. yılında “Dikkat! Her Kablo Aynı Değildir…” girişimini tüm Türkiye’ye taşıdı…

Prysmian Group Türkiye, daha güvenli ve daha verimli bir dünyada yaşanması gerektiğine olan inancı ile Türk kablo sektöründeki yetersiz algıyı güçlendirmek, daha güvenli, yüksek performanslı ve maliyette avantaj sağlayacak çözümlerin tercih edilmesi amacıyla,  “Dikkat! Her Kablo Aynı Değildir…” mesajı ile 2012 yılı Aralık ayında bir girişime adım attı. Girişimin en önemli iki amacı, piyasa standartlarını belirgin bir oranda yükseltmek ve Türkiye’de satılan kabloların kalitesindeki tutarsızlıklarla ilgili farkındalık yaratmak. Araştırmalar süresince yapılan 2645 test sayısı 3. aşamaya kadar süren çalışmalar kapsamında 6288’e ulaştı. Başladığı günden bu yana, Türkiye ve yurtdışında birçok noktaya ulaşan girişim, her gün daha da ileriye taşınıyor.

Prysmian_Group_Logo

Translate »