herofis LIJI abt abt abt
abt abt
abt abt doper
Home Haberler Kalıcı olabilmek için sürekli yenilik şart

Türkiye İnovasyon Haftası’nda şirketler için inovasyonun önemine işaret eden Vefa’nın Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Güner, “Uzun ömürlü olmak isteyen ve sürekli büyümeyi hedefleyen şirketler inovasyonu tüm süreçlerinin en önemli parçası haline getirmelidir” dedi.

Ön üretimli yapılar sistemlerinde entegre çözümler sunan Vefa’nın Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Güner, rekabetüstünlüğü sağlayabilmenin yolunun inovasyondan geçtiğini söyledi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından 4-6 Aralık tarihlerinde düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası’nda şirketler açısından inovasyonun önemine dikkat çeken Orhan Güner, kalıcı olabilmek ve rekabet ortamına ayak uydurmak için inovasyonun şart olduğunu kaydetti. Güner, “Şirketler, uzun ömürlü olmak istiyor ve sürekli büyümeyi hedefliyorsa inovasyonu tüm süreçlerinin en önemli parçası haline getirmelidir. Sürdürülebilir büyüme ve sürekli ayakta kalabilmek için inovasyon merkeze konumlanmalıdır” diye konuştu.

İnovasyon kavramının AR-GE ve ÜR-GE departmanlarına sığdırılamayacak kadar önemli ve anahtar bir kavram olduğunu belirten Güner, bu kavramı kurum kültürünün bir parçası olarak ele almak gerektiğinin altını çizdi. Yenilikçi yaklaşımların böylece kurumun tüm süreçlerine ve birimlerine nüfuz edilebildiğini söyleyen Güner, standartların yükselmesi ile birlikte çok hızlı değişen müşteri ihtiyaçları ve beklentilerine aynı hızla cevap verebilmek için bunun gerekli olduğunu belirtti.

İnovasyonun kurumları sarsabilecek ani değişimlere ve etkilere karşı koruyucu bir kalkan görevi üstlendiğine de dikkat çeken Orhan Güner, “Giderek büyüyen, ihtiyaçları artan ve beklentileri hızlı değişen küresel ve dinamik pazar aynı zamanda pek çok yeni fırsatı da içinde barındırıyor. Bu fırsatları değerlendirebilmek için yeni fikir ve buluşlar ile değer üretmekten daha önemli bir şey yok” diye konuştu.

Vefa’nın kurulduğu ilk günden beri inovasyonu kurum kültürünün en önemli parçası yaptığını ve böylece 25 yıldır sektöre kazandırdıkları yeni ürün ve teknolojiler ile kurumsal olarak sağladıkları başarının ortaya çıktığına dikkat çeken Orhan Güner, “Bunu en başından itibaren yapabilmemiz bize büyük bir avantaj sağlıyor. Böylece çok daha çevik oluyoruz ve büyüdükçe hantallaşan bir yapıya dönüşmekten kurtuluyoruz. Ayrıca faaliyet gösterdiğimiz sektörlerde pek çok ilki biz gerçekleştiriyoruz. Böylece alanımızda bir okul gibi konumlanarak pazarın ve sektörün gelişimine de ön ayak oluyoruz” dedi.

Çoğunlukla müşterilerin beklentileri ve ihtiyaçlarının tespiti ile başlayan inovasyon sürecinin doğası gereği bir keşif maratonuna dönüştüğünü ifade eden Orhan Güner, tüm iş süreçlerini, sundukları ürün ve hizmetleri öncelikle müşterilerin perspektifinden bakarak ele aldıklarını kaydetti. Güner, “Bu yöntem bizi kendi içimizdeki kısıtlayıcı durumlardan kurtarıyor. Sonrasında cesaretle bu süreci yürütüyoruz. Zaman zaman bir takım başarısızlıklar ile karşılaşsak bile bunları hızlıca avantaja çevirebiliyoruz. Çünkü başarının anahtarı keşif maratonunu sonuna kadar koşmaktan geçiyor” görüşünü dile getirdi.

Vefa’nın son 10 yıl boyunca katlanarak büyüdüğünün altını çizen Güner, bu büyüme grafiğinde inovasyonun katkısını fazlasıyla gördüklerini söyledi. Güner, “Yeni geliştirdiğimiz ürünler son yıllarda toplam cirolarımızın neredeyse % 50’sini oluşturuyor. Ürettiğimiz katma değerli çözümler hem sektörün standardını ve müşterilerimizin konforunu yükseltiyor hem de büyümemizin ve rekabet üstünlüğümüzün lokomotifi oluyor” diye konuştu.

Vefa’nın merkezine konumlandırdıkları İnovasyon ve Teknoloji Geliştirme birimine en üst düzeyde destek sağladıklarını söyleyen Orhan Güner, görevi kurum içindeki tüm birimler ile etkileşimi sağlayarak inovasyon çalışmalarını yürütmek olan birimde akademik düzeyde çalışmalara da imza atmış mühendis, mimar ve endüstriyel tasarımcılardan oluşan geniş bir ekibin olduğunu söyledi. Güner, “Bunun yanında danışmanlar ve akademisyenler ile işbirlikleri yaparak onları da süreçlerimize dahil ediyoruz” dedi.

 

Translate »