Home Haberler MERDİVEN ALTI ÜRÜNLER YAPI GÜVENLİĞİNİ TEHLİKEYE ATIYOR!

Gerçek su yalıtımı için kaliteli malzeme seçin!

 

Yapı güvenliği için hayati önem taşıyan su yalıtımı, depreme karşı alınabilecek önlemler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Buna karşılık standart dışı malzemelerle yapılan su yalıtımı amacına ulaşmadığı gibi harcanan paranın da boşa gitmesine sebep oluyor. Bitümlü Su Yalıtımı Üreticileri Derneği (BİTÜDER), binalar için tehdit oluşturan merdiven altı ürünlere karşı uyardı. Su yalıtımı malzemeleri sektöründe merdiven altı üretim sürdüğü sürece, “riskli”  yapıların önüne geçilemeyeceğini söyleyen BİTÜDER Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Karahan, bu konuda etkin politikaların üretilip denetimlerin artırılması gerektiğine dikkat çekti.

Büyük bölümü deprem kuşağında yer alan Türkiye’de, ‘güvenli ve sağlam yapı’ bilincinin oluşturulması önem taşıyor. Ülkemizdeki yapı stokunun çoğunluğunun betonarme olması nedeniyle temelde su yalıtımı yapılması bina güvenliği açısından şart… Temelden su alan bir bina, çok değil 10 yıl içinde korozyon yani paslanma nedeniyle çürümeye başlıyor. Olası bir depremde taşıyıcı sistemi korozyona uğramış bir binanın ayakta kalması güçleşirken suyun binaya vereceği olumsuz etkiyi bertaraf etmenin tek yolu doğru malzeme ve uygulama ile yapılmış su yalıtımı.

Son yıllarda su yalıtımı pazarındaki büyüme ile birlikte üretici sayısındaki artışın kayıt dışı ve merdiven altı firma sayısındaki artışı da beraberinde getirdiğini vurgulayan BİTÜDER Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Karahan, piyasa denetimine ve kontrolüne tabi olmayan bu ürünlerin yapı güvenliği açısından büyük riskler doğurabileceğine işaret etti. Karahan, standartların yeterli olduğunu fakat ürün ve uygulama kalitesindeki denetimlerin yeterli etkinlikte olmaması sebebi ile haksız rekabetin de körüklendiğini dile getirdi.

Standart dışı malzemelerle yapılan su yalıtımı uygulamalarının amacına ulaşmadığını, beklenen performansı sağlamadığını ve kısa sürede işlevini yitirdiğini ifade eden Burhan Karahan,“Su yalıtımı uygulamalarında doğru detayda doğru seçilmiş malzemenin tercih edilmesi gerekiyor. Standartlara uygun CE Belgesine sahip ürünler, işin uzmanları tarafından uygulanmalı. Tüketici de bu konuda bilinçli olmalı ve binasındaki su yalıtımının kalitesini sorgulamalı” diye konuştu.

Translate »