Home Haberler “MİMARİNİN ŞEFFAF YÜZÜ” BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Trakya Cam, ‘T Buluşmaları’nın ilkinde ünlü Japon mimar Sou Fujimoto’yu ağırladı

 Trakya Cam’ın “Mimarinin Şeffaf Yüzü” sloganıyla bu yıl ilkini gerçekleştirdiği ‘T Buluşmaları’nın konuğu çağdaş mimarlığın dünyaca ünlü ismi Sou Fujimoto oldu. Fujimoto’nun ‘Doğa ve mimari arasında’ konulu büyük ilgi gören söyleşisi, mimarlar, tasarımcılar ve yapı sektörünün önde gelen isimlerinin yanı sıra mimarlık öğrencilerinden oluşan bine yakın katılımcıyla gerçekleşti.Sou+Fujimoto-Ebru+Sapoglu

 Şişecam Topluluğu şirketlerinden Trakya Cam’ın bu yıl ilk kez düzenlediği  ‘T Buluşmaları’, İş Sanat Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. “Mimarinin Şeffaf Yüzü” sloganıyla düzenlenen etkinliğe, dünyaca ünlü mimar Sou Fujimoto konuşmacı olarak katıldı. Büyük ilgi gören etkinlik, mimarlar, tasarımcılar ve yapı sektörü profesyonellerinin yanı sıra mimarlık öğrencilerinden oluşan bine yakın katılımcıyla gerçekleşti.

Dünyada çağdaş mimarlığın önemli isimleri arasında gösterilen Sou Fujimoto, ‘Doğa ve Mimari Arasında’ başlığıyla yaptığı sunumda “Yaşam ortamlarının yarısı doğal ise yarısını da biz mimarlar yaratıyoruz” dedi. Geçirgen formlara sahip, doğa ile bütünleşen projeleriyle dikkat çeken Fujimoto, sıra dışı projelerinden örnekler verdiği konuşmasında mimaride şeffaflığın çok temel bir konu olduğunun altını çizdi. Özellikle doğa temasını koruyarak karşıtlıkların birliğini yaratmayı önemsediğini ifade eden Fujimoto, “Doğa-mimari, geleneksel-gelecek, toplumsal-bireysel, sadelik-kompleks, bunları bir araya getirmek, harmoni yaratmak ve bu zıtlıklar arasındaki geçişi sağlamak biz mimarlar için çok önemli” diye konuştu.
“Mimaride Yılın Yenilikçisi”

Fujimoto+Projeler-House+NAÇağdaş mimarlığın önde gelen isimlerinden kabul edilen Fujimoto, mimarlık alanında birçok önemli ödülün de sahibi. Son olarak Wall Street Journal tarafından ‘Mimaride Yılın Yenilikçisi Ödülü’ne layık görülen Fujimoto, “Aradalık-biraradalık”, “geçiş” ve “bir bütün olma” kavramlarını tasarımlarına yansıtan, geçirgen formlara sahip ve doğa ile bütünleşen yapılarıyla dikkat çekiyor. Japon mimarın çalışmaları otoriteler tarafından olgun ve tutarlı olarak değerlendiriliyor.

T Buluşmaları’nın ilkinin konuğu olarak deneyimlerini katılımcılarla paylaşan Fujimoto’ya bir teşekkür plaketi veren Trakya Cam Pazarlama Grup Müdürü Ebru Şapoğlu ise etkinliğe gösterilen ilgiden duydukları mutluluğu dile getirdi. Camın yapı sektöründeki önemini vurgulayan Şapoğlu, “Trakya Cam olarak çok farklı fonksiyonlarda geniş bir ürün yelpazesine sahibiz. Yapı sektörüne kaliteli ve günün ihtiyaçlarına uygun ürünler sunmak dün ve bugün olduğu gibi yarın da en önemli amacımız” dedi.Trakya_Cam_logo

Translate »