herofis LIJI abt abt abt
abt abt
abt abt doper
Home Haberler Pakpen’in Kurucusu ve Yapı Sektörünün Duayeni Hayatını Anlattı

Yapı sektörünün öncü kuruluşlarından Pakpen AŞ’nin kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tuza, tüm iş ve yaşam deneyimlerini “Tuza’nın Penceresinden” kitabında topladı. 1944 doğumlu Mehmet Tuza’nın çocuk yaşta başlayan iş hayatını, dönemin sosyal ve ekonomik olaylarıyla buluşturarak sunan kitap, okuyucusunu 1950’lerden bugüne uzanan bir yolculuğa çıkarıyor.


Çocuk yaşta iş hayatına çeşmecilikle başlayan Pakpen Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tuza, hayat hikayesini ve tecrübelerini “Tuza’nın Penceresinden” adlı kitapta bir araya getirdi. Ekonomik, siyasal ve sosyal açıdan, Türkiye’nin tarihine yolculuk da yapan kitap için Tuza, şunları söyledi: “Bu kitap, yokluk ülkesi Türkiye ve yoksunluklarıyla Konya tarihine de ışık tutuyor. Kitap aynı zamanda ‘Çeşmeci Mehmet Usta’dan Pakpen Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tuza’ya dönüşmemin kitabı. Aslında benim için, hiç değişmediğimin hikayesi… Bana doğduğum yıllarda, hayatın ‘bahşetmemiş gibi’ göründüğü her şeyi, çok çalışarak nasıl var ettiğimi anlatma vakti gelmişti. Yaşamımı, Türkiye’nin siyasi ve ekonomik tarihine değinmeden anlatmak ise imkansızdı.”

Mehmet Tuza, “Tuza’nın Penceresinden” kitabıyla, ticarete atılmak ve işini büyütmek isteyenlere, “nelere dikkat etmesi gerektiğini bilmediği için, yapmak istediklerinden vazgeçenlere” ilham vermek istediğini söyledi. Başarının zorlu bir sürecin meyvesi olduğunu, hayalleri gerçek kılmak için çok ve azimle çalışmak gerektiğini dile getiren Tuza, “Hayatım boyunca çok çalıştım. Beni eleştirenler de oldu. Vazgeçmem gerektiğini düşününler de… Onların bilmediği şey, hayatımda deneyimlediğim hiçbir ticari tecrübeyi unutmadan, deneyimlerimin üzerine başka ne koyabileceğime yorulmaksızın bakarak, başladığım iş her ne olursa olsun, sonuca odaklanmamı sağlayan bir azme sahip olduğumdu. İş hayatım boyunca beni ayakta tutan, işte bunlar oldu” diye konuştu.

Türkiye’nin yakın tarihinden kesitleri, yine Tuza’nın hayatı paralelinde aktaran ve kitap için 1 yıl boyunca Tuza’nın aile, dost ve iş arkadaşlarıyla söyleşiler gerçekleştiren ise Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Kaan Özkan oldu. Kitabın yazarı Özkan, öğretim üyeliğinin yanı sıra firmalara Felsefi Danışmanlık hizmeti de veriyor.untitled-1_89

Translate »