herofis LIJI abt abt abt
abt abt
abt abt doper
Home Haberler Şişecam Topluluğu 2014 Yılı Cirosu Yüzde 15 Arttı

Şişecam Topluluğu’nun 2014 yılı net satışları bir önceki yıla kıyasla yüzde 15 oranında artışla yaklaşık 6,9 milyar TL’ye ulaşırken, 2014 yılı net karı ise 420 milyon TL oldu. 2014 yılında Topluluğun yurtiçi ve yurtdışındaki kuruluşlarında toplam 4,2 milyon ton cam, 2,1 milyon ton soda ve 4 milyon ton endüstriyel hammadde üretimi gerçekleştirildi.

Şişecam Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman, 2014 yılı mali sonuçlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede, topluluğun bazı pazarlarda yaşanan olumsuzluklara rağmen tüm ürün gruplarında elde ettiği başarıyla 2014 yılı net satış gelirlerinin 6 milyar 876 milyon TL, net karının 420 milyon TL, FAVÖK hacminin ise 1,4 milyar TL seviyesinde gerçekleştiğini belirtti.

Prof. Dr. Ahmet Kırman, yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “2014 sektörel ve bölgesel olarak farklı gelişmelere sahne olan bir yıl olarak geçmiştir. Avrupa’da bir miktar iyileşme sinyalleri belirse de camda beklenen canlanma ve denge oluşmamıştır. Rusya’da tüm sektörler ekonomik koşullardan olumsuz etkilenmiş, Türkiye pazarı ise faaliyet alanlarına göre farklılaşmakla birlikte daha iyi bir performans göstermiştir. Ancak, Topluluğumuz tüm bu gelişmelere cevap verecek proaktif bir anlayışla hareket etmiş, pazarlarını çok yakından takip ederek konsolide satışlarını bir önceki yıla göre yüzde 15 oranında artırma başarısını göstermiştir. Ayrıca, dokuz üretim tesisi ile faaliyet gösterdiğimiz Rusya pazarında öncü firmalardan olduğumuz cam ambalaj sektöründe düşen talebin olumsuz etkileri, ihracat pazarlarına yönelme ve kapasiteleri dengeleme ile asgari düzeyde tutulmaya çalışılmıştır. Şişecam Topluluğu Rusya pazarının gelecekteki potansiyeline inanmakta ve bu coğrafyadaki odağını ekonomik gelişmeler paralelinde sürdürmeyi hedeflemektedir.”

İhracat hacmi 837 milyon dolara ulaştı

Topluluğun tarihinde ilk kez uluslararası satışlarının Türkiye satışlarını aştığını vurgulayan Ahmet Kırman, “Türkiye cam sektörünün lider firması olan ve 3 kıtada 13 ülkede ürettiği ürünlerini 7 kıtada, 150 ülkeye ulaştıran Şişecam, Türkiye başarısının yanı sıra 2014 yılında uluslararası satışlarında da önemli bir gelişme sağladı. Türkiye’den yapılan ihracat ile yurtdışı üretiminden satışların toplamını ifade eden uluslararası satışların toplam satışlar içindeki payı yüzde 52’ye ulaştı ve böylece Topluluk tarihinde ilk kez uluslararası satışlar Türkiye satışlarını aştı. Bu kapsamda Şişecam Topluluğu olarak 2014 yılında Türkiye’den gerçekleştirilen ihracat da 837 milyon dolara ulaştı” diye konuştu.

 

Topluluğun mali yapısı güçlenmeye devam ediyor

2014 yılsonu itibarıyla 1,2 milyar TL seviyesinde gerçekleşen yatırım harcaması ile önemli ölçüde bir büyümenin öngörülü ve tedbirli bir şekilde sürdürüldüğünü ifade eden Kırman, şunları söyledi: “Topluluğun 2013 yılında değişik coğrafyalarda tesis ettiği ortaklık ve satın almaların gelişimine yönelik de önemli somut adımlar atıldı. Büyüme, toplam maliyet yönetimi ve etkin kaynak kullanımı anlayışı ile tüm değer zincirinde ele alınan projeler ve Ar-Ge çalışmalarıyla güçlendirilerek desteklendi. Pazarların belirsiz koşulları karşısında, uluslararası bir yapıda rekabetçi gücün artırılması için faaliyet modelinin yeniden yapılandırması çalışmaları sürdürüldü. Tüm bu yatırımlara rağmen operasyonlarımızın yüksek nakit yaratma gücü ile net borçluluk seviyemiz 1,1 milyar TL seviyesine inmiş olup, 7,2 milyar TL seviyesine ulaşan öz kaynaklarımız ve 2,8 milyar TL tutarındaki likit kaynaklarımızla bilançomuzun sağlıklı ve güçlü yapısını koruyoruz.”Sisecam_logo

Translate »