herofis LIJI
herofis LIJI
Tuyap reklam herofis LIJI abt
Home Haberler Şişecam Topluluğu’ndan Düzcam Ve Otocam Yatırımı

Şişecam 310 milyon dolarlık yatırımla Tataristan’da iki yeni üretim tesisi açtı

 

Bugün 13 ülkeye yayılan üretim faaliyetleri, 150 ülkeye ulaşan satışları ve 21 bini aşan çalışanıyla küresel bir oyuncu olan Şişecam Topluluğu’nun dünyanın en büyük üç üreticisinden biri olma vizyonu çerçevesinde gerçekleştirdiği yurt dışı yatırımlarının son adresi Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti oldu.

 

Şişecam Topluluğu’nun toplam 310 milyon dolar yatırımla kurduğu düzcam ve otomotiv camları üretim tesislerinin resmi açılış törenine, başta Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu ve Tataristan Cumhuriyeti’nin idari ve diplomatik temsilcileri katıldı.

 

Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise sayılı cam üreticilerinden biri olan Şişecam Topluluğu tarafından Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nde kurulan düzcam ve otomotiv camları üretim tesisleri Şişecam Topluluğu Düzcam Grup Başkanı Dr. Reha Akçakaya ev sahipliğinde düzenlenen törenle resmen açıldı.

1475935995_nihat_zeybekci_2

Toplam 310 milyon dolarlık yatırımla kurulan modern üretim tesislerinde düzenlenen törene, başta Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu ve Tataristan Cumhuriyeti’nin idari ve diplomati
k temsilcileri katıldı.

 

Tataristan’ın Alabuga Özel Ekonomi Bölgesi’nde (SEZ) Şişecam Topluluğu’nun yüzde 70, Fransız Saint-Gobain şirketinin ise yüzde 30 paya sahip olduğu 230.000 ton/yıl üretim kapasitesine sahip düzcam fabrikası, 210 milyon dolarlık yatırımla hayata geçti. Yine Alabuga Özel Ekonomi Bölgesi’nde yer alan ve yüzde 100 Şişecam Topluluğu’nun yatırımı olan 800.000 araç-set/yıl üretim kapasiteli otomotiv camları tesisi ise yaklaşık 100 milyon dolara mal oldu. Sahip olduğu teknolojiler açısından dünyanın önde gelen düzcam ve otomotiv camları tesislerinde toplam 653 çalışan bulunuyor.

 

Şişecam Topluluğu’nun Rusya’daki yatırımları 1,1 milyar doları aştı

 

Dünya cam sektörünün ana faaliyet alanları olan düzcam, cam ev eşyası ve cam ambalajın üçünde birden faaliyet gösteren tek küresel üretici konumundaki Şişecam Topluluğu, güçlü konumu, ekonomisinin mevcut büyüklüğü ve ileriye yönelik taşıdığı potansiyel doğrultusunda Rusya Federasyonu’ndaki ilk yatırımını 2002 yılında gerçekleştirdi. Rusya Federasyonu’nda cam ambalaj, cam ev eşyası ve düzcam alanlarında yatırımları olan Topluluk, bu ülkede toplamda 8 üretim tesisiyle faaliyet göstermektedir.

 

 

Rusya Federasyonu’nda düzcam, cam ambalaj ve cam ev eşyası olmak üzere toplam 1,5 milyon tonun üzerinde üretim kapasitesine sahip olan Şişecam Topluluğu’nun bu ülkedeki toplam yatırım tutarı ise 1,1 milyar dolar seviyesini aştı. Topluluğun Rusya Federasyonu’ndaki toplam çalışan sayısı da resmi açılışı gerçekleştirilen Tataristan Cumhuriyet’indeki düzcam ve otomotiv camları üretim tesisleriyle birlikte 3 bin 400’e ulaştı.

 

Şişecam Topluluğu Rusya’daki pazar liderliğini sürdürüyor

 

Bugün 3 milyar doları aşan satış gelirlerinin yarısından fazlasını uluslararası satışlarından elde eden Şişecam Topluluğu açısından 8 üretim tesisiyle faaliyet gösterdiği Rusya Federasyonu stratejik öneme sahip. Üretim kapasitesi açısından dünyanın cam ev eşyasında üçüncü, cam ambalajda dördüncü ve düzcamda ise beşinci büyük üreticisi olan Şişecam Topluluğu’nun Rusya Federasyonu’ndaki üretim tesisleri şöyle;

  • Gorokhovets Cam Ambalaj Fabrikası
  • Pokvorsky Cam Ambalaj Fabrikası
  • Kuban Cam Ambalaj Fabrikası
  • Krishi Cam Ambalaj Fabrikası
  • Ufa Cam Ambalaj Fabrikası
  • Posuda Cam Ev Eşyası Fabrikası
  • Alabuga Düzcam Fabrikası
  • Alabuga Otomotiv Camları Fabrikası

 

Şişecam Topluluğu yaklaşık yüzde 25 pazar payıyla cam ambalaj pazarında lider konumda olduğu Rusya’da cam ev eşyası alanında yüzde 30 seviyesindeki pazar payı ve Paşabahçe markasıyla da pazar liderliğini sürdürüyor. Topluluk gerçekleştirdiği son düzcam ve otomotiv camları üretim tesisi yatırımlarıyla da pazarda etkin konumunu daha da güçlendirmeyi hedefliyor.

 

1475658152_sisecam_duzcam_logo

 

pimapen ArtWin doper
pimapen ArtWin (120x120)Tr doper
pimapen ArtWin (120x120)Tr doper
Translate »