herofis LIJI abt abt abt
abt abt
abt abt doper
Home Haberler Torunlar GYO ve Kiptaş işbirliğiyle İstanbul’da Yeni Bir Semt Doğuyor

“5. Levent”

İstanbul 15 bin kişinin yaşayacağı yepyeni ve modern bir semt kazanıyor. KiPTAŞ ve Torunlar GYO işbirliği ile hayata geçirilen 5. Levent; şehre yakınlığı, dev ulaşım projelerinin kesişim noktasında bulunan konumu, yeşil alanları, sosyal donatıları ve mimarisi ile İstanbul için örnek bir kentsel dönüşüm projesi olarak ön plana çıkıyor. 1 milyar 800 milyon TL yatırım tutarı ile hayata geçirilen 5. Levent’in 2017’de tamamlanması planlanıyor.

Türkiye’ye değer katan büyük projeleriyle tanınan Torunlar GYO ve KİPTAŞ işbirliği ile İstanbul yeni ve modern bir semt kazanıyo5.+Levent_peysajr. TEM Alibeyköy kavşağında farklı maliklere ait 516 bin metrekare arazi üzerinde ve KİPTAŞ tarafından yapılan kentsel dönüşüm planlaması, Torunlar GYO tarafından hayata geçiriliyor. Büyüklüğü, mimarisi, yeşil ve sosyal alanlarıyla İstanbul için örnek bir proje olması hedeflenen 5. Levent’te, yaklaşık 4000 konut, zengin sosyal donatı alanlarına sahip üniversite eğitim alanı, 4 bin metrekare cadde konseptinde ticari ünite, 2 okul, 2 cami ve 50 dönümlük bir de koru yer alacak.

Projenin detayları, KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım ve Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun’un katıldığı bir basın toplantısı ile kamuoyuna duyuruldu.

İsmet Yıldırım, “İstanbul için kentsel değişim, gelişim ve dönüşümde örnek bir proje olacak”

Basın toplantısında yaptığı konuşmada KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım “İstanbul’un konut sorununa çözüm bulmak, niteliksiz ve plansız yapılaşmaları önleyerek; modern, yaşanılabilir ve güvenilir çağdaş yaşam alanları üretmek amacıyla kurulan KİPTAŞ olarak, bugün İstanbul’un Eyüp ilçesi sınırları içerisinde bulunan ve bölge için önemli dönüm noktası olacak yeni bir projeyi, 5. Levent’i hayata geçirmenin heyecanı içindeyiz” dedi. Arazi geliştirme çalışmalarına 2011 yılında başladıklarını vurgulayan Yıldırım, “İçinde Vakıf, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve şahıslara ait araziler ve bu alanlar üzerine kurulmuş sağlıksız bir yapılaşma içinde yaşayan vatandaşlarımızın evlerinin bulunduğu proje alanımızı tüm taraflarla anlaşarak başarı ile bir araya getirdik” dedi. Yıldırım sözlerine şöyle sürdürdü: “Bu proje sayesinde 4 bloktan oluşan ayrı bir parselde 400 vatandaşımız da modern ve güvenli bir yaşam alanına kavuşmuş olacak. İstanbul için örnek bir proje olacağına inandığımız bu büyük kentsel dönüşüm ve modernleşme projesinin kentimize hayırlı olmasını dilerim”.

Aziz Torun, “İstanbul’a dev bir yatırım yapıyoruz”

Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, yaptığı açıklamada 5. Levent projesiyle 1 milyar 800 Milyon TL’lik dev bir yatırıma imza attıklarına dikkat çekerek, İstanbul için bir vizyon projesini daha hayata geçirdiklerini söyledi. “Osmanlıdan günümüze sosyal, kültürel ve ekonomik yaşamın modeli haline gelen Levent’e, yeni bir halka ekliyoruz” diyen Torun, sözlerini şöyle sürdürdü: “90’lı yıllarda konut, rezidans, ofis ve AVM yatırımları ile hızla gelişen Levent semtleri artık Maslak ve Beşiktaş yönüne doğru büyümesini tamamladı, batıya doğru büyüyor. Biz de bu bölgenin devamında yer alan çok değerli bir lokasyonda 5. Levent’i inşa ediyoruz. Modern kentleşme adına örnek bir proje olması ve Levent’lerin misyonunu devam ettirmesi nedeniyle projemize 5. Levent adını vermeyi uygun bulduk” dedi. Torun, “İstanbul’un kalbinde dev ulaşım projelerinin kesişim noktasında yer alan 5. Levent’in her detayına dikkat ettik. İstanbulluların özlemini duyduğu bir yaşam alanı tasarladık. Modern ve çağdaş kent anlayışımız doğrultusunda, yaklaşık 80 milyon TL’lik ek bir yatırımla, bölgedeki yüksek gerilim hatlarının bir kısmını da yer altına alarak veya deplase ederek şehrin genel görünümüne çok değerli bir katkı sunuyoruz” dedi. Aziz Torun, 5. Levent’in ön talep toplama döneminde yoğun bir ilgi ile kTorunlar+GYO+Yonetim+Kurulu+Baskani+Aziz+Torun_KIPTAS+Genel+Muduru+Ismet+Yildirimarşılanmasından büyük mutluluk duyduklarını da dile getirdi.

Erkan Altuğ, “5. Levent doğayla barışık bir konsepte sahip”

5. Levent projesinin mimarı Arima Mimarlık kurucu ortaklarından Erkan Altuğ da toplantıda projenin tasarımıyla ilgili bilgiler verdi: Altuğ, “Bölgenin konumu ve topografyasını düşünerek, 5. Levent’i doğayla barışık bir konseptte tasarladık. Daha fazla yeşil, daha gerçek yeşil hedefi ile proje alanının yüzde 50’sinden fazlasını etkileyici bir peyzaj alanı olarak ayırdık. Planlama yaparken, inşaat alanına esas olan emsal oranını bazı kısımlarda 1.8, bazı kısımlarda 1.5 olarak uygulayarak, inşaat yoğunluğunu azaltan yatay mimari kullanımını mümkün kıldık. Geniş arazi üzerine inşa edeceğimiz iç yollarda acil durum dışında araç trafiğini azaltmayı hedefledik. Otoparkların tamamını yerin altına alarak görüntüyü koruduk. Sosyal alanlarımızı vadi manzarasına hâkim bir noktaya koyduk. Ulaşım araçlarına kolay erişim için ise 50 metrelik kot farkını panoramik asansörle çözerek, 5. Levent’teki yaşamı daha konforlu ve keyifli hale getirdik. Ayrıca 50 dönümlük bir koruluk alanı da kent parkı olarak kamunun hizmetine sunuyoruz” dedi.

Yüzde 50’den fazlası yeşil alana ayrılan mimarisiyle farklılaşan 5. Levent’teki tüm konutlar manzaraya hâkim olacak ve gün ışığından maksimum düzeyde faydalanabilecek. İki mahalleden oluşacak 5. Levent’te 1+1 ila 4+1 arasında değişen 50 farklı daire tipi satışa sunulacak.

Torunlar GYO CFO’su İsmail Kazanç, “5. Levent’te ortalama metrekare fiyatı 5.500 TL”

Torunlar GYO CFO’su İsmail Kazanç da toplantıda 5. Levent’teki konutların fiyatıyla ilgili bilgi verdi. Dairelerin metrekare fiyatlarının ortalama 5.500 TL olduğunu belirten Kazanç, “Büyüklüğü ve konumuna göre 386 bin TL’den başlayan ve 1 milyon 400 bin TL’ye kadar değişen dairelerimize sahip olmak isteyen müşterilerimize farklı ödeme seçenekleri sunuyoruz. Yüzde 25’i peşin, 24 ay faizsiz Torun Vade taksitle veya yüzde 0,83 faizle başlayan banka kredisi seçeneği ile de 5. Levent’te daire sahibi olmayı mümkün kılıyoruz” dedi.

Dev ulaşım projelerinin kesişim noktasında yeni bir semt

Merkezi konumuyla dikkat çeken ve TEM otoyolu üzerinde, Alibeyköy Kavşağı’nda inşa edilen 5. Levent, İstanbul’un iş merkezi Levent ve Maslak’a 7 km mesafede bulunuyor. Şehrin ana arterlerine kolayca erişim imkânı sunan 5. Levent, mevcut ve planlanan dev ulaşım projelerinin de kesişim noktasında yer alıyor. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne 9 km, Boğaziçi Köprüsü’ne 12 km mesafede olan 5. Levent’ten havaalanlarına da kolayca ulaşmak mümkün. Atatürk Havalimanı’na 22 km uzaklıkta olan 5. Levent’in, 2017’de hizmete girmesi beklenen 3. havalimanına uzaklığı ise 32 km.

5. Levent, metro hatlarına olan yakınlığıyla da sakinlerine kolay ulaşım imkanı sağlayacak. Yakın gelecekte hayata geçirilecek Mecidiyeköy-Mahmutbey, İstinye-Seyrantepe-Akşemsettin, Levent-Sanayi Mahallesi-Akşemsettin, Gayrettepe-3.Havaalanı, Alibeyköy-Eminönü hatlarıyla şehrin her yerine kolaylıkla ve hızla ulaşılabilen, merkezi bir semt niteliğine sahip olacak. 5. Levent, Anadolu yakasına ulaşımı kolaylaştıracak 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli’nin de başlangıç noktasında yer alacak.

5. Levent 15 bin kişinin yaşadığı bir semt olacak

Yaklaşık 4000 konuttan oluşacak 5. Levent’te dairelerden 200’ü arazi sahiplerine verilecek. Arazi üzerinde bulunan evlerde yaşayanlar için Torunlar GYO ayrıca 400 daireden oluş an 4 bloklu ayrı bir site inşa edecek. Proje içinde KİPTAŞ’a sunulacak lojmanların yanı sıra 145 bin metrekarelik inşaat alanına sahip bir üniversite eğitim alanı, 36 derslikli 2 okul, 2 cami de yer alacak. Proje tamamlandığında, 5. Levent’te, 15 bin kişinin yaşadığı, yaklaşık 20 bin kişinin kullanacağı, modern bir ekosistem oluşturulacak.

Sanat, spor, eğlence ve doğal yaşam için özel çözümler

Projelerinde yenilikçi yaklaşımlarla fark yaratan Torunlar GYO; bu projede de sanatı, sporu, eğlenceyi ve doğal yaşamı hayatın içine taşıyan sosyal alanlar sunacak. 1 milyon 30 bin metrekarelik inşaat alanına sahip projede geniş sosyal alanlar, 5. Levent sakinlerine şehrin içinde aktif ve mutlu bir hayat sunacak. Festival meydanı, açık hava sineması, amfi tiyatro ve atölyelerin yanı sıra SPA merkezi ile koşu, yürüyüş ve bisiklet parkurları, yansıma havuzları, gölet, doğal tarım alanı gibi olanaklar, semt sakinlerinin yaşamına keyif katacak. Semt ruhundan ilham alan 5. Levent’te bir de ‘Levent Çarşı’ olacak. Böylece semt sakinleri, zengin alternatiflerle ‘mahalleden alışveriş yapma’ kolaylığını da yaşayacak.5L kurumsal logo copy

Translate »