herofis LIJI abt abt abt
abt abt
abt abt doper
Home Haberler Türk İhracatçılarının Yeni Hedefi Hint Pazarı

Türk ihracat sektörü, ihracat pazarlarını çeşitlendirme çabalarını aralıksız sürdürüyor. Avrupa ve komşu ülkelerdeki siyasi ve ekonomik krizler nedeniyle alternatif pazar arayışlarına ağırlık veren Türk ihracat sektörü, dünyanın hızlı gelişen ekonomilerinden Hindistan’a gidiyor.

Ekonomi Bakanlığı koordinasyonu, Türkiye İhracatçılar Meclisi organizasyonu ve Ege İhracatçı Birlikleri işbirliği ile 06 – 09 Nisan 2015 tarihleri arasında Hindistan’ın en büyük kenti olan Mumbai’ye yönelik gerçekleştirilecek olan Ticaret Heyeti Organizasyonu’na Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım başkanlık edecek. Ege İhracatçı Birlikleri heyetine ise Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Seyyar başkanlık yapacak.

Ziyaret öncesi yaptığı değerlendirmede düzenlenecek heyetin önemine işaret eden Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan YıldırımEkonomi+Bakan+Yardimcisi+Adnan+Yildirim, bu gibi faaliyetlere Ekonomi Bakanlığı olarak maddi, manevi destek vererek, ülkemiz ihracatçılarının arkasında devlet desteğini hissetmelerinin öneminin farkında olduklarını ifade etti.

Hindistan’a düzenlenecek ticaret heyetinin sadece iki ülke arasındaki ticarete değil, uzun vadede karşılıklı yatırımlara da katkı yapacağını dile getiren Yıldırım, “Ülkemiz ihracatçılarının böylesi faaliyetler ile iş yapma kültürlerinin yelpazesi genişliyor. Bu da iş dünyamızın yapısını her geçen gün kuvvetlendiriyor” diye konuştu.

“Hedefimiz Hindistan’a İhracatımızı Arttırmak”  

Yüzölçümü bakımından dünyanın yedinci, nüfus bakımından ise ikinci büyük ülkesi konumundaki Hindistan’a Türkiye’nin yaptığı ihracatın 565 milyon dolar seviyesinde olduğuna işaret eden Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, söz konusu rakamın arttırılması için çaba göstereceklerini kaydetti.

Hindistan’ın 500 milyar doları aşkın ithalatı olduğunu anlatan Ünlütürk, “Hindistan’ın ekonomik büyüklüğü şu anda dünyanın en büyük ekonomisi Amerika Birleşik Devletleri’nin yüzde 10’u seviyesinde ama mevcut büyüme ve gelişme hızı ile 2050 yılında ABD’yi yakalama potansiyeli var. Hindistan ekonomisi her yıl yüzde 5 seviyesinde büyüme kaydediyor. Böylesine büyük potansiyele sahip Hindistan’ın bu gelişiminden daha fazla pay almak için bu tür ticaret heyeti organizasyonları hayati öneme sahip” diye konuştu.

s6364_logo

Translate »