Home Haberler HeidelbergCement Stratejik Önceliklerini ve Finansal Hedeflerini Açıkladı

Türkiye’de Sabancı Holding ile Akçansa’da ortaklığı bulunan Alman çimento devi HeidelbergCement, 2014’te 12,6 milyar Euro olan cirosunu 17 milyar Euro’nun üzerine çıkarmayı; Faiz Amortisman ve Vergi Öncesi Karı’nı (FAVÖK) ise 2,3 milyar Euro’dan 4 milyar Euro’ya yükseltmeyi hedeflediğini açıkladı.

Şirket, önümüzdeki dönemde hem büyümeye odaklanacak hem de kar payı ödemelerine öncelik verecek. 2015-2019 döneminde elde ediEmir+Adiguzellmesi öngörülen 8,8 milyar Euro’luk serbest nakit fazlasının yaklaşık 2,5 milyar Euro’luk kısmı, organik büyüme için kullanılacak. 2014’te %29 olan temettü ödeme oranının ise 2019’da %40-45 seviyesine çıkarılması hedefleniyor.

Scheifele: “İş modeli ve maliyet konusunda sektör lideriyiz”

2010 yılında hedefledikleri 5 yıllık büyüme oranına ulaştıklarını açıklayan HeidelbergCement Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Bernd Scheifele şöyle konuştu:

“O tarihte 5 yıl sonrası için planladığımız borç oranımızı düşürme hedefimizi de başarıyla yerine getirdik. Şimdi girdiğimiz yeni dönemde de, HeidelbergCement olarak büyümeye ve değer yaratmaya devam edeceğiz. Bizi çimentonun yanı sıra rakiplerimizden ayrıştıran ve öne çıkaran hazır beton ve agrega entegrasyonu sayesinde, iş modeli ve maliyet yönetimi konularında bugün sektör lideri konumundayız. Önümüzdeki beş yıl boyunca, büyümeye odaklanırken nakit akışımızı artıracak ve hissedarlarımız için maksimum değer yaratmaya devam edeceğiz.”

Adıgüzel: “Yatırımlarda Türkiye’nin önemli pay alması en büyük amacımız”

Türkiye’nin de içinde bulunduğu HeidelbergCement Akdeniz ve Orta Doğu CEO’su Emir Adıgüzel ise “Önümüzdeki 5 yıllık süreçte yapılacak yatırımlardan Türkiye’nin önemli pay alması, en önemli amaçlarımızdan biri. Akçansa’daki ortağımız Sabancı Grubuyla birlikte yeni atılımlarla Akdeniz bölgesinde büyüme hedeflerini destekleyecek, aynı zamanda karlılık hedeflerine ciddi katkıda bulunmaya çalışacağız” dedi. 2009-2014 yılları arasındaki performansla tüm rakiplerinden sıyrıldıklarını belirten Adıgüzel, finansal sonuçlarla tüm yatırımcıların gözdesi olmayı ve büyümeyi sürdüreceklerini vurguladı.

z

 

Translate »