herofis LIJI
herofis LIJI
Tuyap reklam herofis LIJI abt
Home Haberler Assan Alüminyum, Dünyanın Önde Gelen Üreticileri İle Dusseldorf’ta Buluştu

Dünyanın dört bir yanından sektör temsilcilerini bir araya getiren, alanında dünyanın en büyük fuarı olan Aluminium 2016’ya katılan Assan Alüminyum, Avrupa liderliği hedefiyle gerçekleştirdiği yeni yatırımlar hakkında müşterilerine bilgi verdi.

Sektöründe Avrupa’nın ilk üç üreticisinden biri olan Assan Alüminyum, Almanya’nın Dusseldorf şehrinde 29 Kasım – 1 Aralık tarihleri arasında düzenlenen Aluminium 2016 Fuarı’nda dünyanın dört bir yanından gelen sektör temsilcileri ve müşterileri ile bir araya geldi.

Alanında Avrupa’nın en büyük fuarı olan ve iki yılda bir düzenlenen Aluminium 2016’da farklı sektörlerdeki alüminyum üreticileri, külçe tedarikçileri, alüminyum kullanarak üretim yapan ambalaj, otomotiv, inşaat, dayanıklı tüketim gibi sektörlerden şirket temsilcileri, metal distribütörleri sektöre özel makine üreticilerine ürünlerini tanıtan Assan Alüminyum, işbirliği imkânlarını değerlendirdi.

Türkiye’nin lider sanayi gruplarından Kibar Holding’e iştiraki olan Assan Alüminyum, 29 Kasım’da fuardaki standında Avrupa’nın önde gelen alüminyum sektörel yayınlarının temsilcilerinin ve sektörel derneklerinin katıldığı bir basın toplantısı düzenleyerek, şirketin yatırımları ve global pazardaki hedefleri hakkında da bilgi verdi.

“Hedefimiz Avrupa liderliği”

Basın toplantısında konuşan Assan Alüminyum Genel Müdürü Göksal Güngör, Avrupa liderliği hedefiyle önemli yatırımlar gerçekleştirdiklerini belirterek, “Yılda 80 bin ton alüminyum folyo üretim kapasitesiyle Avrupa’nın ilk üç üreticisinden biri olan şirketimizi daha da ileriye götürebilmek için önemli kararlara imza atıyoruz. Önümüzdeki yıllarda alüminyum sektöründe katma değeri yüksek alanlarda yeni yatırımlar yapmayı planlıyoruz” dedi.1480944075_img_8816v2

Assan Alüminyum’da her yıl verimliliği ve kapasite kullanımını artıracak projeleri hayata geçirdiklerini belirten Güngör, 2017 planları hakkında şu bilgileri verdi:

“Ara vermeden büyümeye ve alüminyuma yatırım yapmaya devam ediyoruz. Alüminyum, döküm ve folyo kapasitemizi artırmak üzere yeni yatırımlarımız için düğmeye bastık. 2017 senesinde hayata geçireceğimiz bu yatırımlarla kurulu kapasitemizi ilk etapta 300 bin tonlara ulaştırmayı hedefliyoruz. Daha sonraki aşamalarda ise ek folyo haddeleri ve düşük kalınlıklarda üretim yapabilen bir soğuk hadde, üzerinde çalıştığımız projelerimiz arasında. Bu projelerimizin tamamlanması durumunda kapasitemizin 350 bin tonlar seviyelerine ulaşacağını öngörüyoruz.”

Ayrıca yüksek teknolojili yeni bir sıcak hadde tesisi yatırımının da planlama aşamasında olduğunu belirten Güngör, stratejik ürünler üretmek üzere tutarı 800 milyon USD’a ulaşabilecek bu yatırımla havacılık, savunma, gemi inşaatı gibi stratejik sektörlerde yüksek katma değerli ürünler üretilmesini hedeflediklerini ve bu tesise entegre liman projelerinin bulunduğunu söyledi.

“Türkiye’de ve Avrupa’daki konumumuzu her geçen yıl daha da güçlendirmeyi hedefliyoruz”

Geçtiğimiz ay Global Alüminyum Folyo Üreticileri İnisiyatifi’nin (Global Aluminium Foil Roller Initiative – GLAFRI) Başkan Yardımcılığı görevine getirilen Göksal Güngör, 1997’den bu yana katıldıkları Aluminium 2016 fuarında yüzde 80’ni mevcut müşterilerin oluşturduğu farklı sektörlerden temsilcilerle bir araya gelme imkanı bulduklarını belirterek, “Alüminyum kullanımının İnsani Gelişme Endeksi’yle (Human Development Index) direkt bir korelasyon içinde olduğunu biliyoruz. Hafiflik, üstün ısı iletkenliği, yüzde 100 geri dönüştürülebilirlik, yüksek oksijen bariyeri gibi birçok üstün özelliğinden dolayı modern dünyamızda önemli bir yere sahip olan alüminyumun sanayideki gelişimine Ar-Ge çalışmalarımızla önemli katkılarda bulunuyoruz. Sanayide kullanımının kısa vadede daha da artacağını öngördüğümüz alüminyuma yönelik yatırımlarımızı devam ettireceğimizi belirtmek istiyorum. Bu sayede Türkiye’de ve Avrupa’daki konumumuzu her geçen yıl daha da güçlendirmeyi hedefliyoruz ”dedi.

Türkiye’de pazar lideri olan ve başta AB ülkeleri olmak üzere 70’den fazla ülkeye ihracat yapan Assan Alüminyum ’un ürünlerinin yüzde 70’ini ihraç ettiğini anlatan Güngör, başarılı bir yıl geçirdiklerini vurgulayarak, şunları söyledi:

“2015 yılını 243 bin 500 ton satış rakamıyla başarılı bir biçimde tamamladık. 2016 yılında hedefimizi daha da yükselterek 260 bin ton seviyelerine çıkardık. 2015 itibariyle ISO Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları listesinde 40. sırada yer alıyoruz. 2016 yılının ilk yarısını planlarımıza uygun olarak tamamladık. 190 bin tonun üzerinde bir gerçekleşmeyle bütçemize paralel olarak 2016’nın ilk 3 çeyreğini kapattık. Yılsonunda çeyrek milyon tonun üzerinde üretim yapan ilk Türk yassı alüminyum üreticisi olma hedefimize doğru ilerliyoruz.”

 

1480944024_assan_aluminyum_logo_rev

pimapen ArtWin doper
pimapen ArtWin (120x120)Tr doper
pimapen ArtWin (120x120)Tr doper
Translate »