herofis LIJI abt abt abt
abt abt
abt abt doper
Home Haberler Çelik İhracatçıları Birliği, Çelik Tel Üreticileri İle Bir Araya Geldi  ...

Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Türk çelik sektörünün karşılaştığı sorunlara Birlik çatısı altından çözüm bulabilmek amacı ile ürünler bazında kümeler oluşturmaya başladı. Ürünler bazındaki kümelerin temsilcileri aracılığı ile çelik sektöründe yaşanan sorunların takip edilmesi ve Birlik çatısı altında çözüm yolları bulunmasını amaçlayan bu sistem kapsamında; ilk toplantı ‘Çelik Tel Üreticileri’ kümesi temsilcileri ile gerçekleştirildi. Çelik tel, çivi, dikenli tel, çelik halat, çitler, demetlenmiş tel, zincir ve diğer tel ürünlerinin de içinde bulunduğu kümenin sorunları Çelik İhracatçıları Birliği tarafından dinlendi.

Çelik ihracatçıları Birliği; Türk çelik sektörü ihracatının arttırılması için, önündeki sorunların giderilmesi, çelik sektörü içindeki kümeler arası ilişkilerin geliştirilmesi, usulsüz ithalatın engellenmesi ve ülkemize yönelik açılmak istenen ticaret önemleri soruşturmalarına karşı sektörün bilgilendirilmesi maksadı ile ürünler bazında kümeler oluşturdu. Türk çelik sektörünün ürettiği tüm çelik ürünlerinin kümelendiği bu proje kapsamında her kümenin bir temsilcisi olup; ÇİB bünyesinden de atanan bir temsilci ile ‘Küme & Birlik’ iletişimi sağlanması planlanıyor.  Bu temsilciler aracılığı ile aktarılan sorunlara Birlik çatısı altında ortak akıl ile çözüm yolları aranacak ve çelik sektörünün ihracatının arttırılması hedeflenecek.

elik+Ihracatcilari+Birligi+Yonetim+Kurulu+Baskani+Namik+Ekinci+6

Çelik tel ürünleri, Türk çelik sektörünün en çok ihraç ettiği ilk on ürün arasında yer alıyor.   2014 yılı verilerine göre; 234 bin ton çelik tel ürünü ihraç eden Türk çelik sektörü; bir önceki yıla göre yüzde 26,1 oranında bir artış kaydetmişti. Öte yandan çivi ürünleri de çelik ihracatında 16. sırada yer almakta. Çivi ürünleri ihracatı, 2014 yılında miktar bazında bir önceki yıla göre yüzde 10,8 oranında artmıştı. Güncel verilere bakıldığında ise Ocak-Mayıs 2015 döneminde, çivi ihracatının miktarda yüzde 28,7 artış ile 18,7 bin tona, değer bazında ise yüzde 21,3 artış ile 18,2 milyon dolara ulaştığı görülüyor. Katma değerli ürünler arasında gösterilen çelik tel ve çivi ürünlerinin bu artışı sektörün yüzünü güldürürken; artışın devamlılığı için ise ihracatta ve ithalatta yaşadıkları sorunlarının giderilmesi önem kazanıyor.

Çelik tel üreticileri ile gerçekleştirilen toplantıya ev sahipliği yapan Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci “Birlik olarak ihracatımızın artması maksadı ile çeşitli faaliyetler yürütmekteyiz. Bu faaliyetlerimize bir yenisini daha ekledik. Sektörümüzün ürettiği ve ihraç ettiği ürünler bazında kümeler oluşturduk. Bu sayede sektörün sorunlarını takip etmenin ve çözüm yolları üretmenin daha kolaylaşacağını umuyorum.  Ancak bu sadece Birliğimizin gayretiyle yürüteceğimiz bir proje değildir. Her kümedeki oyuncuların projeyi sahiplenmesi ve birlik temsilcileri ile işbirliği geliştirmesi gerekmektedir. İlkini düzenlediğimiz küme toplantısında çelik tel ürünleri kümesini dinledik ve sorunlarına çözüm önerileri geliştirmeye çalıştık. Bunun devam etmesi ve ihracatımız önündeki engellerin kalkması en büyük temennimizdir. Diğer kümlerimiz ile de yapılacak toplantılarla sektörümüzün daha güçlü bir hale gelmesini hedefliyoruz” dedi.

s2669_logo

 

Translate »