herofis LIJI
herofis LIJI
Tuyap reklam herofis LIJI abt
Home Köşe Yazıları Yeşil Sayfa Mimarlardan Köroğlu Dağı için Acil Çağrı

Bolu, Köroğlu Dağları’nda geçtiğimiz Ağustos ayında turizm yapılaşmasına açılan 51 bin hektarlık alan için Danıştay kararı beklenirken, bölgede yol genişletme ve yeni yol yapım çalışmalarına başlanılmasına mimarlardan tepki geldi.

Bolu Köroğlu Dağı Gelişim Bölgesi ilan edilen alanda Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı dava devam ederken, yol yapımına başlanılması üzerine konu ile ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Dava devam ederken yaşanan ekosistem talanı, telafisi olmayan zararlar verecek. Danıştay’a ek dilekçe ile bir kez daha başvuru yaptık acele yürütmeyi durdurmalarını talep ettik” dedi.

“İnsanlığın ve doğanın kalp ritmi yavaşlıyor”

Bolu’da ki yaklaşık 51 bin 450 hektarlık yeşil alan doğa ve turizm yatırımları için teşvik kapsamına alınarak imara açıldığını vurgulayan Candan “Davamız ederken, Bolu’da imara açılan orman alanında basında yer bulan haberlere göre yeni yol ve mevcut yolların genişletilmesi çalışmaları ile kıyım yapıldığı, eski köy yolları genişletilirken, dere üzerlerindeki köprülerin yenilendiği ortada. İdarelerin orman alanında yapım çalışmalarına başlaması kabul edilemez, burası alelade bir yer değil, doğal bir mücevher. Yapım çalışmaları nedeniyle kesilen ağaçlar, yok edilen ekosistemle, insanlığın ve doğanın kalp ritmi yavaşlıyor. Ek dilekçemizle birlikte acele yürütmeyi durdurma kararı verilmezse,  ekolojik ve biyolojik yönden önemli diğer doğal yaşam alanları olan Gölcük, Seben sucul sistemleri Köroğlu Dağlarının ortak orman ekosisteminden beslenen havza üzerinde yapılaşma ve ulaşım yoğunluğu orman ekosisteminde üstün peyzaj değerinin dönüşümünü hızlandıracak. Bozulmalar meydana gelecek. Bolu dağları, gölleri, imara açılırken, aynı zamanda Türkiye Avrupa’nın Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarını Koruma Sözleşmesi’ni kabul edilmiştir. Bu sözleşmeyle Türkiye de yabani flora ve faunanın muhafazasına özen göstermeyi taahhüt etmiş olan ülkeler arasındadır. Köroğlu Dağlarının Karadeniz bölgesi “tohum transfer zonu” olarak görev yapmaktadır. Turizm adıyla yapılaşmaya açılan alan tohum gen bankası niteliğindedir. Bir an önce yürütmeyi durdurma kararının verilmesi gerekiyor, aksi takdirde oluşacak tahribatın telafisi mümkün olmayacak. ”

İmara açılan alan, Bolu Merkez, Dörtdivan, Kıbrıscık ve Seben ilçelerinin sınırları içinde kalan ve Abant’ın 7 katı büyüklüğünde olan Seben Taşlıyayla Gölü ile Aladağ Göleti ve kamp alanlarını da kapsıyor.

“Geç gelen adalet, adalet olmuyor”

Sunulan ek dilekçe ile yürütmeyi durdurma kararı beklediklerini belirten Candan, “Ormanların korunması için ekolojik dengenin korunması için kararın çok hızlı alınması gerekiyor.  Yürütmenin durdurulması verilmediğinde idareler de yapılaşma yönünde işlem yaptığın da mahkemenin verdiği son kararın uygulanabilirliği kalmıyor. Geç gelen adalet, adalet olmuyor” ifadelerini kullandı.

 

pimapen ArtWin doper
pimapen ArtWin (120x120)Tr doper
pimapen ArtWin (120x120)Tr doper
Translate »