herofis LIJI
herofis LIJI
Tuyap reklam herofis LIJI abt
Home Haberler Kanal İstanbul’a Villa Tipi Konutlar Geliyor!

Çılgın projeler arasında ver alan ve yapımı muammaya dönen Kanal İstanbul’la ilgili yeni şehrin ayrıntıları gün yüzüne çıkmaya başladı.

43 kilometre uzunluğundaki Kanal İstanbul projesinin üzerinde 6 köprü inşa edilip, en fazla 6 katlı binalarda 500 bin kişilik nüfusa göre plan yapılması kararlaştırıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tavyip Erdoğan’ın ‘Kanal İstanbul’la ilgili Güney Ame rika seyahati dönüşünde yaptığı açıklamanın detayları ortaya çıkmaya başladı. Erdoğan’ın bakanlıklar ve ilgili kurumlarla yaptığı Kanal İstanbul toplantısında önemli karar alındığı öğrenildi.

Hürriyet’ten Erdinç Çelikkan’ın haberine göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen Kanal İstanbul konusunda kapsamlı bir brifing alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kurumlara “Kanal İstanbul’u hızlandırın, bir an önce tamamlayın” talimatı verdi. Toplantıda daha önce hazırlanan kentsel tasarım projesi yeniden ele alındı. Kanal İstanbul çevresine kurulacak yeni şehir için hazırlanan kentsel tasarım planı 1 milyon 200 bin nüfusa göre hazırlanmıştı. Ancak yapılan çalışmalardan sonra “nüfus çok yoğunlaşır” gerekçesiyle yeni şehrin nüfusunun aşağı çekilmesi ve 500 bin kişiye göre planlanması kararlaştırıldı. Alman bilgiye göre yeni şehir Kanal İstanbul’un her iki tarafında 250+250 bin ya da 300+200 bin şeklinde inşa edilecek. Kanal İstanbul üzerinde Karayolları Genel Müdürlüğü’nün 4 köprü yapmayı planladığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin de trafiği rahatlatmak için 2 köprü daha yapcağı öğrenildi. Böylece Kanalın üzerinde toplam 6 köprü inşa edilmesi planlanıyor. 2011 ‘de açıklanan planda ise en az 8 en fazla 11 köprü olacağı söylenmişti. Yeni şehirdeki binalar en fazla 6 kat olarak inşa edileceği öğrenildi. İstanbul’a kurulacak yeni şehirde donatı alanları, konferans salonları, turizm merkezleri ve parklar yer alacak. Anadolu Selçuklu motifleriyle yapılması kararbştmbn yeni şehirde siluete de dikkat edilecek. Şehirde bu nedenle siluet oluşturmak için kademeli yapılaşma olacak. Yeni şehirde cam mimarinin kulbmlmayacağı, mevcut kentlerin dışında nitelikli bir mimariyle tasarlanacağı öğrenildi. Villa tipi yapıların da olacağı yeni şehirde ticaret merkezleri de inşa edilecek.

43 kilometre uzunluğunda

2011 yılında çılgın proje’ olarak duyurulan Kanal Istanbul projesi Karadeniz ve Marmara’yı birleştirecek. Kanal İstanbul’un 400 metre genişliğinde, 43 kilometre uzunluğunda ve 25 metre derinliğinde yapılacağı da karara bağlandı. Kanal, büyük gemilerin geçişine izin verecek şekilde tasarlanacak. Kanal Isfanbul’un güzergahıyla ilgili kurumların bilimsel çalışma yaptırdığı öğrenilirken, Karayolları Genel Müdürlüğünün ihaleyle ilgili şartname aşama sına geldiği kaydedildi.

 

İmar hakkı belediyede

Küçükçekmece ile Arnavufköy arasında inşa edilecek projenin imar hakkı ise İstanbul Büyükşehir Belediyesine devredildi. Kanal İstanbul’un güzerhahındaki 38 bin 500 hektarlık abnb ilgili plan yapma yetkisi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Ğenel Müdürlüğü ile İstanbul Büyükşehir Bele diye Başkanlığı ve Başkanlğm iştiraki Boğaziçi İnşaat Müşavirlik AŞ (BIMTAŞ) arasında vopıbn protokolle. Bakanlıktan İBB’ye devredildi.

pimapen ArtWin doper
pimapen ArtWin (120x120)Tr doper
pimapen ArtWin (120x120)Tr doper
Translate »