herofis LIJI
herofis LIJI
Tuyap reklam herofis LIJI abt
Home Haberler KODA İle Tanışın!

Çağımızın en önemli sorunlarından enerji ve barınma konularına kökten çözüm getirmeyi amaçlayan tasarımcılar, istediğiniz yere taşıyabileceğiniz bir ev üretti.

KODA; istediğiniz zaman kurup, istediğiniz zaman toplayıp taşıyabileceğiniz ve bunların yanı sıra kendi enerjisini üreten mükemmel bir tasarım. Estonyalı tasarımcı grubu Kodasema tarafından yaratılmış, Amerikan Mimari Ödülleri’nde ikincilik ödülünü kazanmış olan koda evleri bir göl kenarı evi, sıcak bir kafe, atölye, ofis, stüdyo ve hatta bir derslik olarak bile kullanılabilir.

Standart bir KODA evinde yok, yok.

25 metrekarelik bir alana oturan küp şeklindeki Koda evleri bir yatak odası, bir oturma odası, mutfak ve banyo içeriyor. Bir tasarım harikası olarak daha geniş yaşam alanı isteyen KODA tutkunları farklı küpleri birleştirip, kendilerine özel alanlar yaratabiliyor.

KODA’yı yaratan ekip şuan başarılı tasarımlarının keyfini sürüyor.

Baş tasarımcı mimar Ülar Mark; tasarımcılar Hannes Tamjärv, Taavi Jakobson, Marek Strandberg, Kalev Ramjalg ve iç mekân tasarımcısı Kadri Tonto gibi isimler Koda’nın yaratım sürecinde varını yoğunu ortaya koymuş. Şimdi de başarının tadını çıkarıyorlar.

Koda’nın sloganlarından bir tanesi de doğaya dost tasarımı sebebiyle “Yeşil Düşünmek”. Bu sloganın arka planında onu kanıtlayan özellikler mevcut. Koda’nın üretiminde doğa ve enerji dostu malzemeler kullanılıyor. Ayrıca duvarlarındaki yalıtım sebebiyle yaz-kış iç sıcaklık istikrarla korunuyor.

Tasarımcılar kendi sözleri ile Koda’yı böyle anlatıyor: “Gürültü, toz, bakteri, soğuk hava, kara kış, yakıcı yaz; bunların tümü dışarıda tutuluyor. Yaptığımız kapılar ve yalıtkan duvarlara teşekkür etmeliyiz. Kırmızı gözler, kuru ciltler, çevresel stres ve puslu düşünceler; geçmişte yapılan hataların sonucu olarak ortaya çıkan karbondioksit artışı ile oldu. Biz bunu ortadan kaldırmak istiyoruz.”

Koda sıra dışı tasarımıyla bulunduğu yüzeye sabitlemeye gerek kalmadan kondurulabiliyor. Tek ihtiyaç düz bir alan. Bu da istenildiği zaman bir kamyona yüklenip istenilen yere taşınmasını sağlıyor.

Koda’nın küp tasarımında bir üst kat inşa ediliyor. Burada yatak odanızı oluşturabileceğiniz bir alan elde edebiliyorsunuz. Bunun yanında çatısına yerleştirilen güneş panelleri evin enerji ve ısınma sorununu da ortadan kaldırıyor. İnce ama iyi yalıtılmış duvarlar da değerli olan enerjiyi evin içinde tutarak tasarıma can veriyor.

Tasarım elbette kişiselleştirilebiliyor. Böylece kişinin amaçları ve istekleri alındıktan sonra bir santimetre dahi boşa harcanmadan en etkin çözüm ortaya konuluyor.

Koda’nın uluslararası olarak dağıtılıp, satılacağı konusu henüz net değil. Yani şimdilik satın almak istiyorsanız Estonya’ya gitmek zorunda kalabilirsiniz. Ancak yaygınlaşması durumunda bağımsızlığın tadını sonuna kadar çıkarabilirsiniz. Kendi elektriğinizi kendiniz üretip, istediğiniz zaman da evinizi başka bir yere özgürce taşıyabilirsiniz.

pimapen ArtWin doper
pimapen ArtWin (120x120)Tr doper
pimapen ArtWin (120x120)Tr doper
Translate »