herofis LIJI
herofis LIJI
Tuyap reklam herofis LIJI abt
Home Haberler Türkiye’nin Ekonomik Yükselişi Yerli Ürün Kullanımına Bağlı

 

Tüsayder tarafından organize edilen VI. Türkiye Satınalma ve Tedarik Yönetimi Zirvesi, “Güçlü Türkiye için Yerli Yerinde Satınalma” teması ile yurtiçinden ve yurtdışından satınalma profesyonellerini bir araya getirdi. 3 Aralık’ta gerçekleştirilen zirve, 25 milyar USD’lik satınalma karar gücü ile ülke ekonomisinin büyümesini destekliyor.

Sürdürülebilir etik satın alma yaklaşımı çerçevesinde satın alma mesleğini daha da güçlü hale getirme misyonu ile ulusal ve uluslararası platformlarda satın alma mesleğinde kurumsal referans olma vizyonuyla ön plana çıkan Satın alma Yöneticileri ve Profesyonelleri Derneği Tüsayder’in, düzenlediği “6. Satın alma ve Tedarik Yönetimi Zirvesi“nin bu yılki konusu “Güçlü Türkiye için Yerli Yerinde Satın alma” idi.

03 Aralık 2016 tarihinde İstanbul’daki WOW Hotel & Convention Center’de gerçekleştirilen zirve, Türkiye’deki ilk 100 ve sektördeki ilk 5 firmanın satın alma yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 500 satınalma profesyonelini bir araya getirdi.

Zirve boyunca, neden yerli satın almanın gerekli olduğu, satın almayı yerlileştirirken tedarikçilerin yeteneklerinin bu süreçte nasıl geliştirilebileceği ve rekabetçiliklerini nasıl artıracaklarını, yerlileştirmenin neden satın alma KPI hedefleri arasında olması gerektiği,  yerli üretimin nasıl desteklenerek global hale getirilebileceği konularında uzman konuşmacılar tecrübe paylaşımı yaparak, zirveye katkı sağladılar. Ülkemizin kaynaklarının doğru kullanılarak, nasıl kendine yeten bir ülke haline gelebileceği hatta neden kendine yeten bir ülke haline gelmesi gerektiği konularına değinildi.

Tüsayder, VI. Türkiye Satın alma ve Tedarik Yönetimi Zirvesi kapsamında ayrıca Purchasing Excellence Türkiye 2016 – “En İyi Yerlileştirme Projesi” ödül töreni de gerçekleştirildi. Törende Bankalar arası Kart Merkezi A.Ş.,  Türkiye’nin Ödeme Yöntemi “TROY” Projesi, Havelsan A.Ş., “AW139” Helikopter Simülatörü Entegre Eğitim Merkezi Projesi ve FNSS Savunma Sistemleri A.Ş., “Samur” Seyyar Yüzücü Hücum Köprüsü Projesi ödül kazandı.

 

Ülke İçin Önemli Bir Zirve

TÜSAYDER Başkanı Gürkan Hüryılmaz yaptığı konuşmada dolar artışına dikkat çekerek “son haftalarda yaşanan döviz dalgalanmasının ülkemiz ekonomisine etkisini göz önüne alırsak, bugünkü zirve için aylar öncesinden seçilen “Güçlü Türkiye için Yerli Yerinde satın alma” konusunun, ülkemiz için ne kadar can alıcı olduğu konusunda hepimizin hem fikir olduğuna eminim. Biz bu zirvede, satın alma yaparken, sürdürülebilir bir hareketle ülke ekonomisine nasıl bir katkı sağlayabiliriz? Yerelleştirmeyi nasıl yapabiliriz? Tedarikçiyi nasıl global hale getirebiliriz? Bu konuları dikkate alarak, satın alma profesyonellerini bir araya getirerek anlatmak istedik. Bu konuyla ilgili yaptığımız çalışmada satın alma yöneticisinin neler bilmesi gerektiğiniz belirledik. Sadece büyük firmaların değil, küçük firmaların da satın alma konusunda bilinçlenmesini hedefliyoruz. Amacımız birlikte globalleşmek.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin Çıkışı Yerli Ürün Kullanımına Bağlı

Turkish Technic Genel Müdür Danışmanı Halil Tokel, Türkiye’nin potansiyelini ön plana çıkardığı konuşmasında; “ Türkiye kalkınma sürecinde istediği şeyi yapabilir. Bu yolda da herkesi kendi meslekleri ve yetenekleri doğrultusunda fedakârca gayret göstermesi gerekiyor. Eğer bunu yapabilirsek şimdi eksik gördüğümüz her şeyi tamamlarız ve Türkiye’yi dünyanın en gelişmiş ülkesi haline rahatlıkla getirebiliriz. Tedarikçilerimizi yerli ürüne özellikle itibar etmeli, alacakları üründe eksiklikler varsa onu giderme ve geliştirme yönünde tedarikçiyi yönlendirmeli.” dedi.

Yerli Projeler Desteklenmeli

BKM (Bankalararası Kart Merkezi) satın alma Müdürü Birol Kanbir ise, Türkiye genelinde satın alma konusunda bilinç geliştirmek ve kalite oluşturmak istediklerini söyledi ve yerli satın almayı önemsediklerinden bahsetti. Ayrıca kendi projeleri dört yıldır kullanımda olan ‘BKM Ekspres’e dikkat çekerek bu projeyi tamamen yüzde yüz yerli yazılımcılarla ve yazılım şirketleriyle geliştirdiklerini anlattı.

Tüsayder’in dahil olduğu International Federation of Purchasing and Supply Management  (IFPSM) CEO’su Malcolm Youngson zirvenin yabancı konuğu oldu. Malcolm Youngson, ‘Türkiye’deki satın alma ve tedarik standartlarını uluslararası kalite ve etkinlikte olması yönünde iş birliği ve tecrübelerini paylaştıklarını ifade ederek, meslek standartların yükselmesinin önemini vurguladı.

 

 

pimapen ArtWin doper
pimapen ArtWin (120x120)Tr doper
pimapen ArtWin (120x120)Tr doper
Translate »