herofis LIJI abt abt abt
abt abt
abt abt doper
Home Haberler Yapı Fuarı Rekor Sayıda Ziyaretçiyi Ağırladı

Yapı Fuarı Rekor Sayıda Ziyaretçiyi Ağırladı

Yapı, inşaat malzemeleri ve teknolojileri alanında dünyanın en büyük fuarları arasında yer alan Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul’a, 60 ülkeden 430 satın alma profesyoneli katıldı. Satın alma profesyoneli ve katılımcıların büyük ilgi gösterdiği, yoğun iş görüşmelerinin yapıldığı Yapı Fuarı’nın 46’ncısı için, bu yılki katılımcıların %92’si şimdiden yerini ayırttı.

Türk yapı sektörünün en uzun süredir düzenlenen, Türkiye dışında Orta Doğu, Orta Asya ve KuzeyAfrika’dan alıcıları cezbeden fuar, 7400’ü yabancı olmak üzere, 143 ülkeden toplam 52.111 bin ziyaretçiyi İstanbul’da ağırladı.

26-29 Nisan tarihleri arasında, küresel yapı ve inşaat sektörünün temsilcilerini İstanbul’da buluşturan Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul, ilk gününden son gününe kadar yoğun bir program akışında gerçekleşirken fuara katılım yüksek oldu. TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde 45. kez kapılarını açan Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul, katılımcılarına sunduğu benzersiz ihracat olanaklarının yanı sıra sektör profesyonellerinin güncel bilgi alışverişi yapabilmeleri için de ideal bir platform görevi gördü.

430 Yabancı Satın Almacı Yeni İş Birlikleri İçin Yapı Fuarı’ndaydı

Yoğun katılımcı ve ziyaretçi ilgisi gören fuar dünya yapı sektörünün odağındaydı. Üst düzey, güçlü karar vericiler ICA Events tarafından Türkiye’ye “VIP Hosted Buyer” programı kapsamında davet edildi. Avusturya, Belarus, Çin, KKTC, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Endonezya, İtalya, Kazakistan,Katar, Romanya ve Rusya başta olmak üzere fuarda, 60 ülkeden 430 satın alma profesyoneli yeni iş birliği fırsatları için yerli iş ortakları ile görüştü.

Sektörde Değişimin Odak Konuları: Sürdürülebilirlik, Enerji Verimliliği, Teknoloji ve İnovasyon

Yapı Fuarı ev sahipliğindeki 4 ZeroBuild Summit’23 – Uluslararası Sıfır Enerji Binalar Zirvesi 4 günboyunca 100’e yakın yerli ve yabancı konuşmacıyı ağırladı. Yapı Fuarı, tüm dünyadan gelen katılımcı ve ziyaretçilerini ağırlarken etkinlik kapsamında; teknoloji oturumları, networking fırsatları ve odaklanmış sunumları, Mevzuata Uygun Depreme Dayanıklı Sıfır Enerji Bina işininnasıl mümkün kılınabileceği, mimari, yapı malzemeleri ve teknolojik dönüşümün nasıl sağlanacağı konuları işlendi. Profesyonellere sunduğu iş birliği ve bilgi paylaşımı imkanlarının yanı sıra düzenlediği etkinliklerle sadece Türkiye ve bölge için değil, dünya için de sektörün gidişatını etkileyen Yapı Fuarı, sürdürülebilirlik, enerji verimliliği, teknoloji ve inovasyon konularına odaklanırken, yine sektörün geleceğine yön verdi.

Türkiye’nin 2053 Net Sıfır Emisyon taahhüdünün gerçekleştirilmesi adına, ekonominin taşıyıcı sektörleri arasında yer alan yapı, inşaat malzemeleri ve teknolojileri sektörüne düşen görevler detaylıca konuşuldu. Sektör profesyonellerinin yanı sıra, akademiden önemli isimlerin yer aldığı zirvede; ısıtma, soğutma, aydınlatma gibi bir yapının ihtiyaç duyduğu tüm alanlarda çok düşük miktarda enerjiye ihtiyaç duyan, bu ihtiyacı yenilenebilir enerji kaynaklarından temin eden Sıfır Enerji Binalar’ın Türkiye, bölge ve dünyadaki potansiyel uygulama alanları, örnek uygulamaları ve küresel ekonomi ve çevresel faydalar detaylandırıldı.

Tekno-Girişimler Yapı Tech Garage Alanında Sektörle Buluştu

Fuarda inşaat malzemeleri ve teknolojileri alanında yeni hizmet ve çözümler sunan yerli girişimleri ağırlayan Yapı Fuarı, bu yıl da start-up’ları, sektör temsilcileri ve profesyonelleri ile biraraya getirdi. Yapı Fuarı boyunca sektörün dijital dönüşümüne katkı sunan girişimcileri ağırlayan Yapı Tech Garage, “Maraton Sunumları”na ev sahipliği yaptı.

Girişimler için yeni iş birliklerine zemin hazırlayan Yapı Fuarı’nın Yapı Tech Garage alanında; Start-up’lar akıllı inşaat malzemeleri, BIM, sanal ve artırılmış gerçeklik, yapı mobil uygulamaları, yapay zeka, nesnelerin internet, robotik ve üç boyutlu üretim, sıfır enerji bina prensipleri gibi teknolojilerle, tasarım aşamasından bina teslim aşamasına kadar farklı olanaklar sunan ürünlerini;mimar, mühendis, yönetici, üretici, yüklenici, pazarlamacı ve kullanıcılara anlatma fırsatı sunarken; trendleri takip etmek isteyen ziyaretçileri de yeni teknoloji ve ürünlerle buluşturdu.

Altın Mıknatıs Stant Tasarım Ödülleri Sahiplerini Buldu

45 Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul’un geleneksel Altın Mıknatıs Stant Tasarım Ödülleri, fuarın ikinci günü sonunda düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Fuarda, stant tasarımında markalarını ve ürünlerini ziyaretçiler için bir çekim noktasına dönüştüren firmalar, ‘Altın Mıknatıs Stant Tasarımı Ödülleri’nde yarıştı.

Sektörün en değerli tasarımcısı, iç mimarı, mühendisi ve profesyonellerinden oluşan bağımsız jüri üyelerinin birbirinden farklı kriteri değerlendirdiği yarışmada; tanıttıkları malzemeleri ile stantlarında kurdukları bağlantı”, “ürünün gösterilmek istenen niteliklerinin stant tasarımındavurgulanışı”, “teknoloji ve tasarım trendleri doğrultusunda tasarımın akılcılığı ve fonksiyonelliği”,“standın üç boyutlu tasarım nesnesi olarak düzenlenmesi”, “görsel malzeme kullanımındaki estetik” ve “standın modülerliği ve tekrar farklı mekanlarda kullanılabilirliği” kriterlerine göre değerlendirdi.

Altın Mıknatıs Stant Tasarımı Ödülleri’nde 1.’lik DEREVO Dış Ticaret A.Ş.’nin, 2.’lik Akdağ YalıtımA.Ş.’nin, 3.’lük Tantimber Tanwood Orman Ürünleri Sanayi A.Ş.’nin, Mansiyon Ödülü Winsa PVCpencere ve Kapı Sistemleri’nin, ICA Events Teşvik Ödülü: Geoclay Madencilik’in, Standında En İyi Teknoloji Çözümleri Sunan Firma İston A.Ş.’nin, Standında En İyi Yaratıcı Kimlik Tasarımı Sunan Firma” Onur Kiremit’in oldu.

Usta Mimarlar ve Malzeme Uzmanlarıyla Özel Fuar Turları

Etkileşimi önceliklendiren, bu sayede diğer fuarlardan ayrışan Yapı Fuarı, Yapı Master Class –Mimari Ustalık Sınıfları 5. yılında, “Çevreye Duyarlılık ve Mimari Tasarım” ile “Ölçekler Arası Parametrik Tasarım” temalarında düzenlendi. Yüksek mimarlar Durmuş Dilekci, Şule Ertürk, BuşraAl, Volkan Taşkın ve Dr. Cenk Dereli’nin eşlik ettiği turlarda katılımcılar; sürdürülebilir mimarlık,enerji etkin yapı malzemeleri, çevreye duyarlı projeler ve yenilikçi tasarım ve teknoloji trendleri üzerine mimarlar ile sohbet ederken, stant ziyaretleri ile eşsiz bir deneyim yaşayarak, yerinde uygulamalı ürünleri öğrenme fırsatı buldular.

Fuar katılımcısı firmaların yer aldığı Yapı Sahnesi’nde ise sürdürülebilir mimarlık, enerji etkin yapı malzemeleri, çevreye duyarlı projeler ve yenilikçi tasarım ve teknoloji trendleri üzerine sohbetler gerçekleştirdi.

2024 Yılındaki Yapı fuarı için Rezervasyonlar Yapılmaya Başlandı!

2024 yılında 46’ncısı düzenlenecek Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul ise şimdiden bir sonraki yıl için çalışmalarına başladı. Fuar 4 gün boyunca oldukça yoğun tempoda gerçekleşen iş birliği görüşmeleri sonucunda, bu yıl çeşitli ülkelerden fuara katılan toplam 17 ülkeden 498 katılımcının neredeyse tamamı, 17-20 Nisan 2024’te TÜYAP’ta yabancı satın almacılar ile buluşmak için fuar sırasında yerlerini ayırttılar.

Translate »