herofis LIJI
herofis LIJI
Tuyap reklam herofis LIJI abt
Home Tedarikçiler bilim & teknoloji Beyin Hasarını Tedavi Eden Hafıza Kartı

ABD’nin Güney California Üniversitesi’nden bilim adamları, hafızayı güçlendirmek için yaptıkları araştırmada Alzheimer ve unutkanlığa yol açan beyin hastalıkların tedavisine umut olacak bir keşfe imza attı. Prof. Ted Berger liderliğindeki ekip, beyinde hasarlı dokuları atlayıp sağlıklı hücrelere sinyal göndererek hatırlamayı sağlayan mikroçip geliştirdi.

Cihaz, sensörleri ışık, ses, koku duyularını yakalayıp kompleks elektrik sinyalleri oluşturuyor. Bu süreçte yeni kodlar tekrar yazılırken, hasarlı doku onarılana kadar işlem devam ediyor. Prof. Ted Berger, mikroçipin beynin elektrik sinyallerini taklit eden bir bilgisayar algoritması olduğunu açıklayarak, “Elektrik sinyalleri bölgedeki verileri okuyor. Hasarlı bölgeyi bypass ediyor. Bu tıpkı İspanyolca ve Fransızca bilmediğiniz halde iki dilden çeviri yapmak gibi” dedi.

Bugüne kadar aralarında bir epilepsi hastasının da olduğu 9 kişide denenen mikroçip, kayıp hafızayı geri getirmede yüzde 90 başarılı oldu. Mikroçipin gerekli izinlerin alınmasının ardından piyasaya sürüleceği açıklandı.

 

pimapen ArtWin doper
pimapen ArtWin (120x120)Tr doper
pimapen ArtWin (120x120)Tr doper
Translate »