herofis LIJI
herofis LIJI
herofis herofis herofis herofis LIJI abt
Home Tedarikçiler bilim & teknoloji Sivrisinekler Sizi Neden Seçiyor?

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre sivrisinekler potansiyel hedeflerine önce koku alarak, sonra görerek, son olarak da vücut ısısını hissederek yaklaşıyor. BBCTurkce’nin haberine göre; California Teknoloji Enstitüsü’nde yapılan araştırmada biyologlar bir rüzgâr tünelindeki aç dişi sivri55a94db2cbbf341b8c0cebacsineklerin hareketlerini gözlemledi.

Sivrisinekleri ilk çeken insan ve hayvanların verdiği nefese çok benzer karbondioksit bulutu oldu. Daha sonra da rüzgar tünelinde bulunan siyah renkteki bir noktayı seçip, buldular. Karbondioksit kokusunu alan sivrisinekler ısıracakları avlarına mesafe çok kısalınca da vücuttan yayılan sıcaklığa göre hedefe yöneliyor. Sivrisineklerin bir kurbanı diğerlerine tercih etmelerinde de vücut kokuları etkili olabiliyor. Sivrisinekler özellikle de hayvan ve insan nefeslerinden çıkan karbondioksiti bulmakta usta. 50 metre uzaklıktan karbondioksit kokusunu alabiliyorlar.

Araştırmanın yapıldığı rüzgâr tünelinde nefes karbondioksit bulutuyla, görme yetileri siyah bir noktayla, ısıysa ısıtılmış bir cam tabakla temsil edildi. Uzmanlar böylece sivrisineklerin bu üç uyarıcıya nasıl tepki verdiklerini gözlemleyebildi. Örneğin tünelde sadece bir siyah nokta varsa sivrisinekler bu noktaya yönelmedi. Ama tünelde karbondioksit kokusu da alınca önce kokuya, sonra da görsel uyarıcı olan siyah noktaya yöneldiler.

Araştırma ekibinden Dr. Michael Dickinson “Görsel uyarıcılara sadece potansiyel bir av olduğuna işaret eden karbondioksit kokusu alırlarsa tepki veriyorlar. Böylece taş ya da bitki gibi yanlış hedeflere yönelerek zaman kaybetmiyorlar” dedi. Çalışmaya göre sivrisinekler 10 ila 50 metre uzaklıktan karbondioksit kokusunu alıyor. Koku iştahlarını açarsa 5 ila 15 metre uzaklıktan görsel açıdan ilginç buldukları noktaya yöneliyorlar. 1 metre kalınca da potansiyel hedeflerini vücuttan yayılan sıcaklıkla buluyorlar. Uzmanlar bu özelliklerinin sivrisineklerden kaçınmayı neredeyse imkânsız hale getirdiğini vurguluyor.

pimapen ArtWin doper
pimapen ArtWin (120x120)Tr doper
pimapen ArtWin (120x120)Tr doper
Translate »